piątek, 29 marcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

O czyste powietrze

O złej jakości powietrza w naszym powiecie, nie trzeba nikogoprzekonywać. Problem jest odczuwalny zwłaszcza w Myślenicach podczas bezwietrznych dni. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłosił, że 21 stycznia 2019 roku został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane drogą elektroniczną lub – w przypadku gdy wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną – także w formie tradycyjnej – papierowej. W ramach rządowego programu poprawy jakości powietrza został przygotowany program priorytetowy „Czyste Powietrze”. To kompleksowy program, którego celem

jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz na termomodernizacji, która może obejmować m.in.: docieplenie domu, wymianę okien i drzwi, czy instalację odnawialnych źródeł energii (w formie preferencyjnej pożyczki) w budynkach jednorodzinnych tak, by efektywnie zarządzać energią. Działania te mają na celu z jednej strony chronić środowisko zadbać o jakość wdychanego przez nas powietrza, ale dodatkowo mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji w naszym domowym budżecie, dzięki oszczędnościom i obniżeniu kosztów zużywanej energii. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Według oficjalnych danych, program będzie realizowany przez okres dziesięciu lat, a łączne działania w jego ramach to kwota ponad 103 mld zł. Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych. Celem programu jest m.in. zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza, poprzez likwidację nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. – Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas zorganizowanej w tym celu konferencji prasowej.

Do 31 grudnia 2018 roku Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie w całym kraju przyjęły formalnie ponad 25 tysięcy wniosków, które podlegają obecnie weryfikacji. Pierwsze umowy są już podpisywane z beneficjentami.

Zbigniew Wilk

foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.