czwartek, 28 marcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

O hejcie debata w MOKiS

Czym jest hejt, jak się przed nim ustrzec i dlaczego powinniśmy unikać mowy nienawiści? Na te i wiele innych pytań miała odpowiedzieć debata – Myślenicki dialog – Razem przeciw hejtowi – Dajmy Młodym Siłę zorganizowana przez myślenicką Straż Miejską, Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach oraz Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu.

Wydaje się, że drażliwe pytania znalazły podczas debaty swoje odpowiedzi. Na młodzież szkolną ze szkół podstawowych w: Polance, Bęczarce, Głogoczowie, nr 2, 3 i 4 w Myślenicach, Jaworniku, Trzemeśni, Borzęcie, Krzyszkowicach, Porębie, Bysinie, Zawadzie, Drogini, Jasienicy, Osieczanach i Zasani czekali eksperci w tematyce hejtu doskonale zorientowani: Natalia Nowacka, artysta grafik, animatorka i edukatorka, pracownik MOKiS, Wojciech Chechelski, specjalista do spraw cyberprzestępczości, Roman Boski, krakowski raper, założyciel i prezes Fundacji Drużyny Mistrzów, Andrzej Kobiałka, strażnik miejski, doktor nauk społecznych, Bartosz Wójcik, prawnik, ksiądz Jarosław Łabęda, katecheta i animator oraz przedstawicielka młodzieży Matylda Batorska.

W swoim krótkim przemówieniu, burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, człowiek, który hejtu doświadczył na własnej skórze, powiedział m.in: – Ta debata ma was uczulić na zagadnienia hejtu. Uodpornić was na hejt i spowodować, abyście sami nie zostali hejterami. Najważniejszy jest szacunek, jakim powinniśmy, a nawet musimy się wszyscy darzyć bez względu na status ekonomiczny, wyznanie czy światopogląd. To od was zależy dzisiaj to czy tego hejtu się pozbędziemy czy też nie. Nie warto używać mowy nienawiści, bowiem może ona kiedyś wrócić do was ze zdwojoną siłą.

Podczas samej debaty młodzież znajdująca się na widowni sali widowiskowej MOKiS zadawała pytania ekspertom. Między innymi o to czym jest hejt w Internecie, jak prawidłowo i skutecznie reagować na język nienawiści pojawiający się w mediach, co należy zrobić, kiedy osoba hejtująca zaczyna nam grozić, jaki jest klucz do dialogu wobec osób, które czynią zło, jak przeciwdziałać hejtowi w szkole, jakie są pierwsze kroki procedury zgłaszania hejtu i gdzie się w tym celu udać i wreszcie jak pomóc osobie hejtowanej?

Debatę poprowadzili: Ewelina Mielecka – Stankiewicz (iTV Myślenice) oraz p.o. dyrektor MOKiS Piotr Szewczyk. Na widowni pojawiły się między innymi, oprócz wspomnianych na wstępie uczniów, osoby które często z racji swoich zawodowych obowiązków z hejtem mają do czynienia: komendant KP Policji w Myślenicach mł. inspektor Maciej Kubiak, Piotr Snopkowski prezes Małopolskiego Związku Bokserskiego, Tomasz Burkat, komendant Straży Miejskiej w Myślenicach, a także Robert Bylica, radny Sejmiku Małopolskiego, wiceburmistrz Myślenic Mateusz Suder i radna Rady Miejskiej Myślenic Małgorzata Jaśkowiec.

Czy debata, która odbyła się w murach MOKiS przyniesie określone korzyści? Czy wśród młodzieży zmniejszy się liczba hejterów? – Mamy taką nadzieję, że ta debata mobilizująco wpłynie na naszą młodzież i pobudzi nasze społeczeństwo do sprzeciwienia się hejtowi. Będzie to również dobra okazja do zastanawiania się i spowodowania, aby w przyszłości rezygnować z używania języka pogardy, szydzenia na rzecz języka, w którym jest miejsce na szacunek dla drugiego człowieka, bez epitetów i wulgaryzmów. RAZEM PRZECIW HEJTOWI – DAJMY MŁODYM SIŁĘ – mówi komendant myślenickiej Straży Miejskiej Tomasz Burkat

foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.