piątek, 29 marcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

„Ziemia Myślenicka” wróciła z Francji

Informacja prasowa UMiG Myślenice

Efektowne koncerty Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka, spotkania delegacji Gminy Myślenice z władzami francuskiego Tinqueux, zwiedzanie największych zabytków we Francji oraz umocnienie francusko-polskiej przyjaźni, trwającej już od 14 lat ze stowarzyszeniem Comité de Jumelage Tinqueux-Myślenice. Tak w telegraficznym skrócie można zrelacjonować wyjazd grupy z Myślenic do partnerskiego miasta Tinqueux.

– Serdecznie dziękuję zarówno merowi Tinqueux panu Jean Pierrowi Fortuné, a także francuskiemu stowarzyszeniu z Jeanem Claudem Kociolkiem na czele za gościnę, urozmaicony program pobytu we Francji oraz wiele ciepłych słów dotyczących współpracy i występów Ziemi Myślenickiej. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kultywujących tradycję i historię francuską, a także wciąż obecną polską kulturę, o którą dbają nasi rodacy mieszkający na co dzień w Tinqueux i okolicach. Podczas wyjazdu w imieniu burmistrza Jarosława Szlachetki zaprosiłem delegację z Francji na przyszłoroczną piętnastą rocznicę partnerstwa Myślenic i Tinqueux – mówi Mateusz Suder, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Myślenice, który przewodził delegacją Gminy Myślenice w Tinqueux.

Tinqueux to dziesięciotysięczna miejscowość gminna tuż obok Reims. Jest gminą partnerską Myślenic od 2005 roku. Podczas pobytu we Francji Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka wraz z delegacją samorządowców Gminy Myślenice – wiceburmistrzem Mateuszem Sudrem, skarbnik Gminy Myślenice Anitą Kurdziel, radnym miejskim Bogusławem Stankiewiczem, a także Katarzyną Dyląg i prezesem Michałem Funkiem wzięli udział w zróżnicowanym programie.

W Reims zwiedzili między innymi centrum ubrane już w świąteczne iluminacje oraz Katedrę Notre-Dame, na elewacji której codziennie wyświetlany jest widowiskowy mapping, czyli animacja na murach katedry połączona z iluminacją świetlną i muzyczną. Gotycka katedra pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Reims jest uznawana za najbardziej harmonijną i klasyczną w proporcjach we Francji, często nazywana „Katedrą Aniołów” z powodu bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. To właśnie w Reims, a nie w Paryżu, koronowano królów Francji. Delegacja z Myślenic zwiedziła także bazylikę św. Remiego w Reims oraz obiekty użyteczności publicznej, kulturalne i sportowe w partnerskiej miejscowości Tinqueux. Delegacja uczestniczyła między innymi w otwarciu polskiej wystawy fotograficznej w Tinqueux, którą uświetnił występ młodzieżowej kapeli muzycznej Ziemi Myślenickiej, a także w tradycyjnym złożeniu kwiatów pod pomnikiem w Tinqueux i odznaczeniu zasłużonych strażaków z lokalnego oddziału zawodowej straży pożarnej.

W niedzielę w Tinqueux zorganizowano ponadto charytatywną imprezę dla kolonii polsko-francuskiej, a także mikołajki dla najmłodszych. Głównym punktem tego programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Była to Wiązanka Pieśni i Tańców Beskidu Śląskiego pod choreografią Karoliny Druzgały-Pawlak i opracowaniem muzycznym Tomasza Pawlaka, natomiast koncert przedstawiony dzień wcześniej w sali widowiskowej w Tinqueux to Wiązanka Pieśni i Tańców Krakowiaków Wschodnich pod choreografią Wiesławy Hazuki i opracowaniem muzycznym Andrzeja Radzika.

– Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka w Tinqueux zagrał dwa różne koncerty. Przedstawiliśmy tańce narodowe, Beskid Śląski, pieśni Kurpiowskie, czy Kraków Wschodni, a także solowe utwory kapeli młodzieżowej i kolędy.  Jestem bardzo zadowolony z występu grupy baletowej, a także młodzieżowej kapeli, dla której był to jeden z pierwszych występów międzynarodowych. Do Francji wracam z sentymentem, ponieważ będąc kierownikiem Ziemi Myślenickiej od 15 lat, moim pierwszym zagranicznym wyjazdem z zespołem była właśnie wizyta w Tinqueux w 2005 roku na podpisaniu partnerskiej umowy współpracy naszych gmin – dodał Piotr Szewczyk, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka.

Po weekendowych koncertach w poniedziałek uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenia Paryża, poznając największe zabytki francuskiej kultury. Dzień rozpoczął się od zobaczenia Katedry Notre-Dame w Paryżu, która jest w trakcie renowacji po niedawnym pożarze, a następnie grupa z Myślenic udała się do Luwru. To dawny pałac królewski w Paryżu, a obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie i najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. To właśnie w zbiorach Luwru znajdują się między innymi legendarna Mona Lisa Leonardo da Vinciego, rzeźba Wenus z Milo, Nike z Samotraki, czy apartamenty Napoleona Bonaparte. Ostatnim elementem była wizyta na Placu de la Concorde, czyli francuskim placu zgody oraz na wieży Eiffla, która robi niesamowite wrażenie o każdej porze dnia, a także nocą.

Przygotował: Marek Pajka

foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.