czwartek, 18 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Myśleniccy sumici z medalami Pucharu Polski

Informacja prasowa sekcji zapaśniczej KS Dalin Myślenice

W zawodach Pucharu Polski w sumo uczestniczyło łącznie 136 zawodniczek i zawodników z kilkunastu polskich klubów. Turniej był kolejnym etapem kwalifikacji do tegorocznych Mistrzostw Europy. Klub Sportowy Dalin reprezentowało trzech zawodników: Krzysztof Szpakiewicz, Jakub Miska i Jan Mastela.

Każdy zawodnik mógł walczyć w dwóch kategoriach wagowych: w swojej i w wyższej. Z tej opcji skorzystali Jakub Miska walcząc w kat. wagowych do 70 i 80 kg i Jan Mastela w kat. wagowej do 80 i 90 kg. Krzysztof Szpakiewicz z powodu niedawnej infekcji nie skorzystał z tej możliwości i występował tylko w kat. wagowej do 60 kg. Olbrzymią niespodziankę sprawił Jan Mastela, który wywalczył dwa medale – złoty i brązowy. W swojej kategorii wagowej przegrał tylko walkę półfinałową z Mikołajem Mrowińskim z Krotoszyna, lecz później wygrał dwie walki repasażowe i zajął trzecie miejsce. W wyższej kat. wagowej do 90 kg zawodnicy zafundowali sędziom i licznie zgromadzonym widzom niesamowite widowisko, bardzo rzadko spotykane podczas zawodów sumo. Z grupy zawodników walczących systemem każdy z każdym pozostało trzech, którzy zapisali na swoim koncie po trzy zwycięstwa. Byli to: Jan Mastela, Maciej Dębowski z Olsztyna i Michał Grzempowski z Kobylina. Doszło do sytuacji jakiej nie pamiętają najstarsi sędziowie. Do wyłonienia zwycięzcy trzeba było rozegrać aż siedem rund, w których każdy zawodnik stoczył łącznie z rundą eliminacyjną po 18 (!) walk. W każdej z sześciu wynik był remisowy 1:1:1. W siódmej reprezentant Dalinu Jan Mastela pokonał obydwu przeciwników i zdobył złoty medal. Krzysztof Szpakiewicz wygrał dwie walki eliminacyjne w kat. wagowej do 60 kg lecz w półfinale zaliczył wpadkę przegrywając z Mateuszem Pieszakiem i zajął trzecie miejsce. O dużym pechu może mówić Jakub Miska, – srebrny medalista niedawnego Pucharu Europy na Węgrzech. Zarówno w swojej kategorii wagowej jak i w wyższej w wyniku losowania trafił na zawodników ze ścisłej czołówki i w efekcie zajął miejsca 9 i 11.

Cieszy nas niesamowity debiut w grupie juniorów Janka Masteli, który jest jeszcze w wieku juniora młodszego. Dzięki wygranej podczas turnieju w Dębicy znalazł się na czele rankingu kwalifikacji do Mistrzostw Europy w kat. wagowej do 90 kg. Krzysztof Szpakiewicz wciąż znajduje się na czele rankingu w kat. wagowej do 60 kg.

Już za niecałe dwa tygodnie w niedzielę 24 lutego w Hali Sportowej na Zarabiu odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w Sumo pod patronatem Burmistrza Jarosława Szlachetki w grupach wiekowych do 21 lat i do 23 lat. W grupie do 21 lat wystąpi cała trójka naszych zawodników: Jan Mastela, Jakub Miska i Krzysztof Szpakiewicz. Początek walk o godz. 10,00, uroczyste otwarcie o godz. 12,00, a po zakończeniu walk eliminacyjnych finały i dekoracja medalistów. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do kibicowania naszym zawodnikom w zawodach najwyższej rangi ogólnopolskiej. Będzie możliwość zobaczenia ścisłej czołówki – medalistów Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata w amatorskim Sumo, które pretenduje do rodziny sportów olimpijskich. Wstęp na turniej wolny.

Na zdjęciu: Trójka myślenickich sumitów.