środa, 24 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Udane zakończenie sezonu startowego 2021 sumo w Krotoszynie

informacja prasowa

Zawodnicy sekcji zapaśniczej i sumo z myślenickiego Dalinu uczestniczyli w czterech ogólnopolskich turniejach sumo w Krotoszynie. Były to: Puchar Polski Seniorów, Puchar Polski Młodzików i Kadetów, oraz Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Sumo z Mikołajem. We wszystkich grupach wiekowych walczyła rekordowa ilość 368 zawodników i zawodniczek, którzy stoczyli łącznie 736 walk. Organizacja zawodów pomimo dużej liczby uczestników była perfekcyjna. Każdy medalista niezależnie od grupy wiekowej otrzymał upominek od organizatora. Do stolicy polskiego sumo, pod opieką trenera Ryszarda Szpakiewicza wyjechało trzech zawodników – Jan Mastela w grupie Seniorów oraz Jakub Korbas i Kacper Żelazny w grupie młodzików i kadetów. Dodatkowo w zawodach dla dzieci walczyły dwie dziewczynki: Aleksandra Tomera i Malwina Niemiec, oraz dwóch chłopców: Wiktor Kapturkiewicz i Jakub Tomera, którzy przyjechali na zawody w towarzystwie rodziców na własny koszt. Bardzo dobrze rozpoczęli młodzicy, którzy wywalczyli miejsca na podium wygrywając po kilka walk. Jakub Korbas zajął trzecie miejsce w kat. wagowej do 65 kg i drugie w kat. do 70 kg. Kacper Żelazny zdobył złoty medal w kat. wagowej + 75 kg. Ci sami zawodnicy walczyli również w grupie kadetów: Kacper Żelazny wywalczył dwa brązowe medale w kat. wagowej +95 kg i kategorii Open, a Jakub Korbas zajął piąte miejsce w kategorii do 65 kg. W grupie seniorów debiutował Jan Mastela, który walczył w kat. 85 i 92 kg oraz kategorii Open. Niestety, pomimo wygranych kilku walk tym razem nie udało się wywalczyć upragnionego medalu. W kat. wagowej do 85 kg przegrał walkę o brązowy medal z Marcinem Choroszuchą z Białegostoku, a w kategorii Open z Jakubem Mickiem z Lubziny. W kat. wagowej do 92 kg zajął siódme miejsce.

Bardzo dużą frekwencję miały także czwarte weekendowe zawody – Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej, w których walczyło ponad 150 zawodników i zawodniczek. Wszyscy reprezentanci Myślenic wywalczyli medale w swoich kategoriach wagowych. Złoty medal zdobyła Malwina Niemiec, srebrny – Jakub Tomera, a brązowe Aleksandra Tomera i Wiktor Kapturkiewicz.

Wszyscy nasi zawodnicy zaliczyli bardzo udane zawody. Trójka naszych podstawowych zawodników podczas dwóch dni wywalczyła pięć medali, a najmłodsi dołożyli jeszcze cztery. Jan Mastela pomimo, że wrócił bez medalu stoczył bardzo emocjonujące pojedynki, a ozdobą zawodów była wygrana walka w kat. Open z cięższym o kilkadziesiąt kilogramów Tomaszem Pasińskim z Warszawy.

Dzięki ostatnim sukcesom zarówno Jakub Korbas i Kacper Żelazny znajdują się na czele list rankingowych do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Młodzików – Estonia 2022.