środa, 1 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Karatecy Byakko z sukcesami

Informacja prasowa Myślenickiej Akademii Karate BYAKKO

W tym sezonie sportowym nie ma czasu na odpoczynek. Wiedzą o tym dokładnie myśleniccy karatecy, którzy kolejny tydzień z rzędu uczestniczą w turniejach i zawodach, a którzy sami dopiero co przeżywali Mistrzostwa Świata w Tokio.

Po zawodach w Japonii przyszedł czas na Puchar Europy oraz Mistrzostwa Europy Open. W zeszłym roku (listopad 2022) ta najbardziej prestiżowa na starym kontynencie impreza odbywała się właśnie tu, w Myślenicach, a za jej organizację odpowiedzialni byli Myślenicka Akademia Karate Byakko oraz International Karate Organization Poland. Teraz oczy wszystkich europejskich karateków skierowały się na Węgry.

W dniach 9-10 grudnia 2023 roku stolicą Pucharu Europy i Mistrzostw Europy Open był Budapeszt. Impreza zgromadziła ponad 650 utalentowanych zawodników z 20 różnych państw, tworząc atmosferę pełną pasji i sportowej rywalizacji. Myślenickie tygrysy przygotowywały się do tego wydarzenia od wielu tygodni. Był to czas intensywnych treningów, udoskonalania formy oraz analiz. Trud włożony przez zawodników w przygotowania przyniósł zamierzone efekty, bowiem Myślenicka Akademia Karate Byakko zdobyła aż 5 pucharów!

W kategorii Mistrzostw Europy bez podziału na kategorie wagowe sensei Iwona Maksimowska zaimponowała, zwyciężając w pierwszej walce z zawodniczką z Turcji oraz stoczyła zwycięski pojedynek z reprezentantką gospodarzy. Choć niejednogłośna decyzja sędziów pozbawiła ją zwycięstwa w trzecim pojedynku z zawodniczką z Mołdawii, zajęła zaszczytne 7. miejsce spośród 26 zawodniczek.

Sensei Andrzej Winiarski również zasłużył na uznanie, wygrywając imponująco walkę eliminacyjną przed czasem z zawodnikiem gospodarzy. Niemniej jednak drugi pojedynek z zawodnikiem z Niemiec zakończył się niejednogłośną przegraną według sędziów, co ostatecznie zakończyło jego udział w turnieju na etapie najlepszej 16-tki Europy.

W Pucharze Europy myślenicka drużyna zdobyła kilka kolejnych wyróżnień. Sensei Marcin Sturgulewski zwyciężył w kata seniorów, a wywodzący się z lubelskiego klubu karate kyokushin (trenujący obecnie w Byakko) Janek Waniewski zajął trzecie miejsce pośród 37 zawodników.

W kategorii 10-11 lat -40 kg Matylda Szwab zdobyła drugie miejsce, wygrywając 3 walki, m.in. z podwójną mistrzynią Europy z Mołdawii. Adrian Paszkowski zdobył trzecie miejsce w kategorii 16-17 lat – 60kg po dwóch walkach (w tym jednej wygranej przed czasem), a Wojtek Swachta zajął trzecie miejsce w kategorii 10-11 lat -30 kg wygrywając dwie walki.

Myśleniccy zawodnicy pokazali świetną formę. Choć nie wszyscy stanęli na podium, to ich wyniki, styl walki, a także czas i zaangażowanie poświęcone na przygotowania do jednego z najważniejszych turniejów zasługują na wielkie uznanie. Julia Wielgus dwie walki eliminacyjne wygrała przed czasem, jednak w ćwierćfinale uległa późniejszej Mistrzyni swojej kategorii. Mieszko Fąfara i Mikołaj Śliwa zdobyli zwycięstwa przed czasem w walkach eliminacyjnych. Liliana Sidor zajęła piąte miejsce w finale kategorii kata, a Miłosz Pilch oraz Bartek Swachta znaleźli się w pierwszej dziesiątce, dodając tym samym kolejne powody do dumy.

Tegoroczne Mistrzostwa Europy były nie tylko areną sportowej rywalizacji, ale także spektakularnym wydarzeniem, które zapisze się w historii myślenickiego klubu. Sukcesy zawodników Byakko nie tylko przyniosły radość kibicom, ale również potwierdziły wysoki poziom polskiego kyokushin.