Mieszkający od lat w Myślenicach dr Jacek Ingarden wziął udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej jego dziadka, profesora Romana Ingardena, wybitnego filozofa polskiego okresu przedwojennego. Tablicę wmurowano w jedną ze ścian budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.
Profesor Roman Ingarden był kiedyś nauczycielem wspomnianego LO. W akcie odsłonięcia tablicy uczestniczyli między innymi: prezydent Torunia Michał Zaleski oraz kujawsko – pomorski wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz. Jacek Ingarden był honorowym gościem uroczystości. Podczas odsłonięcia tablicy głos zabierali: prezydent Michał Zaleski oraz Jacek Ingarden. – Tablicą pamiątkową honorujemy nauczyciela tej szkoły, późniejszego wybitnego filozofa i profesora polskich przedwojennych uniwersytetów. Imię profesora Romana Ingardena umieszczamy w publicznym miejscu na znak, że w Toruniu wciąż z dumą szanujemy zarówno kilkuletnie związki profesora z działającym tu niegdyś gimnazjum, jak i wyrażane przez niego wartości: mądrość, prawdę i piękno – powiedział prezydent Michał Zaleski.
– Czuję się bardzo wzruszony, stojąc tu przy budynku I LO, zarówno jako wnuk prof. Romana Ingardena, jak też jako absolwent tej szkoły. W 1968 roku dziadek był tu na 400. rocznicy powstania szkoły. Bardzo się cieszył, że w latach międzywojennych szkoła osiągnęła bardzo wysoki poziom. Wtedy to gimnazjum miało status gimnazjum akademickiego, były w nim dodatkowo dwie klasy ponadgimnazjalne, które stanowiły odpowiednik dzisiejszego licencjatu, czyli był to zalążek wyższej uczelni – wspominał dr Jacek Ingarden.
Inicjatorem upamiętnienia prof. Romana Ingardena był Klub Profesorów UMK, a tablicę ufundowała Gmina Miasta Toruń.
Profesor Roman Ingarden to wybitny polski filozof. W latach 1921-1925 był nauczycielem matematyki w gimnazjum toruńskim działającym wówczas w budynku przy ul. Zaułek Prosowy 1. Z Torunia przeprowadził się do Lwowa, gdzie w latach 1925-1944 związał się z tamtejszym uniwersytetem. Po wojnie był profesorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (1945-1946) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (1946-1950 i 1956-1963). Opublikował łącznie 224 prace, pisał głównie po polsku i niemiecku. Wiele jego dzieł doczekało się tłumaczeń na języki obce.
Na zdjęciu: Moment odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Drugi od prawej dr Jacek Ingarden
Foto: archiwum