sobota, 23 listopadaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

SEDNO Marzec 2024 numer 3

SEDNO Luty 2024 numer 2

SEDNO

Myślenicki Miesięcznik Powiatowy
Myślenice
marzec 2024 numer 3 (196) ISSN 1899 – 1831 www.esedno.pl

Tadeusz Pytlik

Bem

(1993-2024)

BUDOWNICZOWIE HISTORII ODCHODZĄ. NIE TAK DAWNO, BO PRZED MIESIĄCEM, WSPOMINALIŚMY LUDWIKA DZIE-WOŃSKIEGO, CZŁOWIEKA WIELCE ZASŁUŻONEGO DLA DOB-CZYC, A JUŻ PRZYCHODZI NAM WSPOMINAĆ TADEUSZA PYT-LIKA. KAPITANA TADEUSZA PYTLIKA, MYŚLENICZANINA, PA-

TRIOTĘ I ŻOŁNIERZA.

W październiku 2013 roku Tadeusz Pytlik udzielił naszej gazecie wyczer-pującego wywiadu. Wspominał w nim między innymi o Tajnym Związku Harcerstwa Polskiego „Sępy”, którego był członkiem. – W grudniu 1949 roku wspólnie z trójką kolegów powołaliśmy do życia tajną organiza-cję na bazie harcerstwa. W jej skład wchodziłem ja, Jan Hołuj, Stefan Tula i Bronisław Święch. Mieliśmy zaledwie po szesnaście lat, ale już wtedy staraliśmy się ogarnąć i uświadomić sobie to wszystko, co dzia-ło się wokół nas. Atmosfera ciągłych utarczek ludzi z funkcjonariusza-mi UB, nieustanne polowanie na partyzantów, wdrażanie sowieckiego systemu zarządzania, to wszystko powodowało, że nawet tak młodzi ludzie jak my buntowali się wewnętrznie. Nasz bunt przerodził się w wolę zorganizowania czynnego protestu. Spotykaliśmy się w harców-ce ustalając plan działania. Polegało ono na produkowaniu ulotek, ich rozlepianiu pod osłoną nocy, na zrywaniu czerwonych flag i wydawa-niu gazetki zatytułowanej „BiPi”. Najbardziej spektakularną formą na-szej działalności miało być podpalenie trybuny pierwszomajowej stoją-cej na myślenickim rynku. Byliśmy do akcji przygotowani, zgromadzili-śmy odpowiednią ilość benzyny i starych gazet. Niestety przy trybunie w noc poprzedzającą 1 maja postawiona została warta. Trybunę strzegli milicjant i ormowiec przez cały dzień i noc. Nie byliśmy w stanie wcie-lić naszego pomysłu w życie.

Biografia Tadeusza Pytlika przesiąknięta jest patriotyzmem. Tym auten-tycznym, niekłamanym. Jednym z jego symboli był dla Niego… beret. Beret kombatancki. O jego wymowie i znaczeniu Tadeusz Pytlik mówił we wspomnianym wywiadzie tak: Dla mnie osobiście beret jest powo-dem do satysfakcji i symbolem pewnych dążeń. Kiedyś chciałem być ofi-cerem, podjąłem nawet starania o przyjęcie mnie do Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie, ale zamiar ten, z różnych zresztą przyczyn, legł w gruzach. Ubieram swój beret również dla podkreślenie wagi świąt pań-stwowych, uroczystości patriotycznych i kombatanckich.

A teraz szczypta prywaty. Tadeusza Pytlika znałem od swoich najmłod-szych lat. Wspominany przez niego w wywiadzie Jan Hołuj, to mój ojciec, trudno zatem, abym nie znał pana Tadeusza. Niekiedy nawet nazywa-łem go wujkiem. Nasze kontakty nie były zbyt częste, ale jeśli już były zawsze należały do niezwykle miłych i empatycznych. „Wujka” Pytlika spotykałem najczęściej podczas uroczystości patriotycznych, On pełnił w nich rolę zacnego gościa, ja rolę dziennikarza. Przez kilka ostatnich miesięcy przymierzałem się do drugiego wywiadu z Tadeuszem Pytli-kiem. Niestety ze względu na notoryczny brak czasu odkładałem go i odkładałem. Teraz bardzo, bardzo tego żałuję.

Baby, ach te baby…

ROK ROCZNIE OBCHODZIMY DZIEŃ KOBIET. TO MAR-COWE ŚWIĘTO KOJARZY SIĘ Z WALKĄ O PRAWA KO-BIET ZAŚ SWÓJ PIERWOWZÓR MA W…STAROŻYTNO-ŚCI. TAK ZWANE „MATRONALIA” TO RZYMSKIE ŚWIĘ-TO ZAMĘŻNYCH KOBIET, KTÓRE OBCHODZONE BYŁO 1 MARCA, A KTÓRE USTANOWIŁ ZAŁOŻYCIEL RZYMU

ROMULUS.

8 marca obdarowujemy kobiety prezentami i kwiatami, jeste-śmy w tym dniu dla kobiet życzliwi tymczasem powinniśmy okazywać Im sympatię przez cały rok. Między innymi za role jakie pełnią w naszej społeczności.

Wygląda na to, że tegoroczne Święto Kobiet obchodzone bę-dzie w klimacie niekończących się kłótni klasy politycznej rów-nież o prawa kobiet (aborcja, antykoncepcja, dopłata do in vi-tro). Mam nadzieję, że ten klimat nie rozszerzy się na lokalne środowiska i nie przeniesie na wybory samorządowe. W my-ślenickich samorządach dominują mężczyźni, co też nie naj-lepiej świadczy o nas, wyborcach. W polskim parlamencie jest sporo kobiet, ale i tak uważam że wciąż za mało na to, aby Ich interesy i problemy były skutecznie rozwiązywane. Podob-ny trend daje się zauważyć lokalnie.

W Myślenicach i w powiecie najważniejsze funkcje urzędni-cze piastują mężczyźni. Starosta, burmistrzowie, dyrektorzy szkół średnich, domów kultury, muzeum, szpitala powiatowe-go, komendy Policji itp. Wyjątek stanowią tutaj Sąd Rejono-wy i Prokuratura.

Istnieją zawody sfeminizowane takie jak: pielęgniarstwo, edu-kacja, fryzjerstwo, krawiectwo itp. W tych niełatwych rolach Panie sprawdzają się doskonale. Dlaczego zatem nie mogą peł-nić funkcji burmistrzów czy wójtów? Żyje w naszych miastach i wsiach wiele mądrych, wykształconych Pań, które świetnie nadają się na stanowiska menadżerskie w samorządach. Czę-sto prezentujemy Ich sylwetki na łamach naszej gazety. Za-chęcam Panie do kandydowania w wyborach samorządowych. Wiele kobiet odegrało ważne role w naszym społeczeństwie w różnych dziedzinach życia. Czynią to nadal. Polska może po-chwalić się dwiema kobietami koronowanymi na królowe, to: Jadwiga Andegaweńska i Anna Jagiellonka. Wiele Polek sły-nie ze swojej działalności na całym świecie, są lub były: na-ukowcami, artystkami, aktorkami, muzykami, literatami, mia-ły wpływ na dzieje świata.

Wydawać by się mogło, że „żołnierka” to męska domena. Przy-pomnę zatem w tym miejscu pierwszą polską kobietę ze stop-niem generała. Pani generał Maria Stanisława Wittek, twórczy-ni Przysposobienia Obronnego Kobiet i Służby Kobiet w czasie okupacji. Aktualnie w Polsce funkcję generała piastuje sześć kobiet służących głównie w strukturach MSW.

Oto zatem mój apel: kandydujcie Panie w wyborach do władz lokalnych, jestem przekonany, że Wasza obecność w nich zdy-namizuje współpracę ciał przedstawicielskich samorządów i ociepli stosunki społeczne. Na pewno macie mój głos.

Do dyspozycji żebro mam, chętnie za ładną Ewę dam” – frasz-ką Jana Izydora Sztaudyngera składam hołd wszystkim Pa-niom dodając słowa znanej piosenki Eugeniusz Bodo (kto jesz-cze z młodych pamieta to nazwisko?): „Kochane baby, ach te baby, człek by je łyżkami jadł, co tu łgać co tu kryć, spróbuj bez baby żyć, gdy ci uda się ta sztuka toś jest chwat”.

 

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.