informacja prasowa UMiG Myślenice
Na zaproszenie burmistrza Miasta i Gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, przedstawiciele samorządów Skawiny, Kalwarii Zebrzydowskiej, Lanckorony, Sułkowic, Świątnik Górnych, Mogilan, Sieprawia oraz Wód Polskich, wzięli udział w roboczym spotkaniu dotyczącym wspólnych działań przeciwpowodziowych oraz wypracowania stanowiska i modelu współpracy, by zjednoczyć siły w staraniu o środki na zabezpieczenie mieszkańców przed klęskami żywiołowymi spowodowanymi powodzią.
Główną ideą projektu jest retencja wody i ochrona przeciwpowodziowa, która zostanie zintegrowana z rozwojem infrastruktury transportowej (w tym m.in. kolejowej) jako element wspomagający. Kluczowe działania skupią się na budowie i modernizacji zbiorników retencyjnych, umocnieniach przeciwpowodziowych oraz przywróceniu funkcji ekologicznych terenów zalewowych.
– Zaprosiliśmy do współpracy samorządowców z gmin, które wspólnie z aplikują w ramach projektu Life Skawinka z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie OGW Wody Polskie o kompleksowe opracowanie planu retencji wody na terenie zlewni rzeki Skawinka. Mieszkamy na obszarach, które w przeszłości zostały doświadczone powodziami, deszczami nawalnymi, czy też innymi katastrofami spowodowanymi przez brak odpowiedniego systemu przeciwdziałania takim zdarzeniom. Możemy zaobserwować dziś skutki wpływu zmian klimatu na zagrożenie powodziowe, jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku, czy Opolszczyźnie i wyciągnąć wnioski, by taka katastrofa nie dotknęła w przyszłości naszych mieszkańców – mówi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.
Włodarz Myślenic rozpoczął spotkanie zaproszeniem do współpracy i przedstawił wstępny zarys programu oraz współpracy samorządów w zakresie wspólnego przeciwdziałania powodziom, a także dostępnych narzędzi, dzięki którym będzie można wnioskować o środki rządowe, z Banku światowego, BGK lub innych źródeł. – Chcemy być przygotowani, aby mieć gotowe rozwiązania i propozycje, gdy nadarzy się okazja, by pozyskać środki zewnętrzne na realizację tych celów – dodał burmistrz Jarosław Szlachetka.
Podczas spotkania naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury UMiG Myślenice Wojciech Spyrka przedstawił plany koncepcyjne Gminy Myślenice, m.in. zbiorników na terenie gmin Myślenice, czy Sułkowice. Odniesiono się też historycznie do miejsc, które w przeszłości dotykały powodzie, wezbrania lub długotrwałe susze, aby tam właśnie zaplanować ewentualnie zbiorniki retencyjne. Wskazywane przez Gminę Myślenice inwestycje z funkcją przeciwpowodziową to zbiorniki retencyjne w Krzyszkowicach i Głogoczowie, a także zbiornik na granicy Krzyszkowic, Zawady i Polanki. Inwestycje miałyby być też zintegrowane z budową linii kolejowej, gdzie nasypy pod tory miałyby pełnić podwójną funkcję, również wałów przeciwpowodziowych.
Następnie w dyskusji m.in. wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg dziękując za wspólną inicjatywę, poparł projekt, który może pozwolić na zabezpieczenie mieszkańców kilku gmin. Zwracał uwagę, że ulewne deszcze niekoniecznie na terenie Gminy Skawina w przeszłości powodowały szkody w ich obszarze terytorialnym. O planach zabezpieczenia przeciwpowodziowego w swoich gminach mówili też Tadeusz Pitala – wójt Sieprawia, czy Dariusz Melerowicz – zastępca burmistrza Sułkowic.
Celem spotkania była wstępna wymiana poglądów, aby na etapie wnioskowania o środki zewnętrzne podejść całościowo dla obszaru gmin zainteresowanych, które podejmą współpracę w zakresie wspólnych działań przeciwpowodziowych. Projek miałby być realizowany we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie (PGW Wody Polskie) oraz komplementarny do zainicjowanego już projektu Life Skawinka, który ma na celu kompleksowe podejście do retencji wód w zlewni rzeki Skawinka.
Gmina Myślenice wraz z partnerami będzie wnioskować o finansowanie rządowe aby rozszerzyć zakres działań i zabezpieczyć obszary narażone na skutki zmian klimatycznych. Dodatkowo, inwestycje mogą korzystać z funduszy przeznaczonych na rozwój wspomnianej infrastruktury kolejowej oraz ochronę środowiska.
Foto: archiwum gminne