Druga edycja cyklicznego wydarzenia Towarzystwa Fotograficznego IDIA, wspólna wystawa „Spojrzenia”, prezentuje najnowsze dokonania tworzących ją osób: Artura Brockiego, Anny Faber, Stanisława Jawora, Marcina Kani, Małgorzaty Kozakowskiej, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Anety Mudyny, Mieczysława Nowaka oraz Pawła Stożka. Na wystawie zaprezentowane zostały także prace Marka Kosiby, współzałożyciela grupy, jako hołd jego pamięci.
Dziewięć osób należących do grupy łączy przyjaźń i wspólna pasja – fotografia. Stanowi ona obszar badań, dyskusji oraz artystycznych poszukiwań. Każdy z twórców odnalazł własną, oryginalną ścieżkę uprawiana fotografii, dlatego wspólna wystawa jest tak wyjątkową i cenną okazją, aby zobaczyć szeroki przekrój współczesnych postaw artystycznych w dziedzinie fotografii. Różnice dotyczą zarówno technologii, jak i sposobu oraz wyznaczonego celu pracy. Na wystawie znalazły się m.in. fotografie wykonane technikami tradycyjnymi, analogowe, a także fotografie cyfrowe, dokumentalne i takie, które kreują nowe, autorskie przestrzenie.
Tytuł wystawy w klarowny sposób odnosi się do metody funkcjonowania grupy i jej założeń, u podstaw których leży szacunek dla wolności twórczej oraz odmiennego spojrzenia na świat.
Artur Brocki w swoich fotograficznych cyklach skupia się na wątkach metafizycznych oraz religijnych. Jego przejmujące, czarno-białe fotografie skłaniają do refleksji i kontemplacji. Językiem monochromatycznej, czarno białej fotografii posługuje się także Anna Faber. Oszczędność środków wyrazu w jej pejzażach z motywem drogi pozwoliła jej uzyskać niezwykle szlachetny obraz, który można odczytywać symbolicznie. Pejzaż jest również tematem fotografii Stanisława Jawora. Jego barwny cykl z motywem lasu przykuwa uwagę pięknem gry świateł. Marcin Kania zaprezentował w tym roku cykl nastrojowych fotografii z motywami miejskimi. Zachwycają gamą kolorystyczną oraz technologiczną perfekcją. Zupełnie inne rozwiązanie proponuje Małgorzata Kozakowska, która w cyklu portretów kobiecych w maskach kreuje nową, autorską wizję. Jej fotografie są świadectwem wrażliwości na kolor i materię oraz niezwykłej wyobraźni. Fotograficzne tryptyki Krzysztofa Kwiatkowskiego są niezwykłymi opowieściami. Zaobserwowane oraz starannie zakomponowane sytuacje dnia codziennego układają się w uniwersalne pojęcia i metafory. Intrygująca praca Anety Mudyny jest dokumentacją fotograficzną rozbudowanego, intermedialnego projektu artystycznego. Punktem wyjścia był opuszczony budynek dawnego szpitala, w którego mury, za pomocą aktorów, autorka tchnęła nowe życie. Mieczysław Nowak zaprezentował wielkoformatową fotografię drzewa. Dzięki zjawiskowym kontrastom świateł i cieni zawłaszczył uwagę odbiorcy, zaś obecność postaci u stóp drzewa, nadała dodatkową, metaforyczną warstwę znaczeniową. Paweł Stożek swoimi fotografiami ujawnia inny, ukryty wymiar rzeczywistości, a jego niesamowite prace stanowią dowód nieograniczonych możliwości twórczej wyobraźni. Przeskalowane struktury plastikowych, pospolitych przedmiotów zmieniają się na jego zdjęciach w kosmiczne przestrzenie i nieznane planety o pięknych barwach. Wyrafinowana fotografia Marka Kosiby, wykonana w podróży, dopełnia ekspozycję.
Tegoroczna wystawa grupy IDIA zaprezentowana została w Galerii Pasaż na ul. Floriańskiej 36, w sercu Krakowa – jego centrum, w miejscu tętniącym życiem i zachęcającym szerokie grono odbiorców do odwiedzin. Sam układ Galerii znakomicie podkreślił też ideę wystawy. Prace zgromadzone zostały we wspólnej przestrzeni, holu, natomiast każda z osób zaprezentowała swoje zestawy fotografii w odrębnej witrynie. Taka zasada gwarantowała zachowanie odrębności poszczególnych, fotograficznych narracji, które finalnie złożyły się dla oglądających, w jedną opowieść o różnych aspektach otaczającej rzeczywistości. Spojrzenia z odmiennych punktów widzenia połączyły się w pełną bogactwa znaczeń całość.
Agnieszka Łukaszewska