informacja prasowa UMiG Myślenice
Połączenie kolejowe łączące Myślenice z Krakowem jest przez wielu mieszkańców Gminy Myślenice jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji, która może zrewolucjonizować transport pomiędzy wspomnianymi miastami, ułatwiając także przemieszczanie się osób dojeżdżających z innych miejscowości. W czwartek 9 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Myślenicach zorganizowana została konferencja dotycząca rozwoju opartego na szynowym transporcie zbiorowym w odniesieniu do prac nad projektowanym połączeniem kolejowym Kraków – Myślenice. W wydarzeniu uczestniczyli burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz samorządowcy z powiatu myślenickiego i krakowskiego.
Na wstępie wydarzenia burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się eksperci z zakresu transportu, przedstawiciele samorządów czy uczniowie miejscowej szkoły, a także zrobił wprowadzenie do tematu omawianego podczas konferencji, podkreślając korzyści wynikające z planowanego połączenia kolejowego.
Zaraz po tym, rozpoczęła się pierwsza część panelowa, w trakcie której swoimi spostrzeżeniami mieli okazje podzielić się Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, dr inż. Puławska-Obiedowska oraz dr inż. Aleksandra Ciastoń-Ciulkin z Politechniki Krakowskiej, prezes Kolei Małopolskich, Radosław Włoszek, prof. Rafał Kucharski. Moderatorem całej konferencji był naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej UMiG Wojciech Spyrka.
W pierwszej kolejności poruszona została kwestia związana z doprowadzeniem linii kolejowej do obszarów wcześniej nie obsługiwanych przez transport zbiorowy jako czynnika rozwojowego dla tego typu lokalizacji, a o wypowiedź w tym zakresie poproszony został Marszałek Województwa Małopolskiego, Łukasz Smółka. – Uważam, że wszędzie tam, gdzie powstaje jakikolwiek inny impuls gospodarczy, stanowi on ogromny plus dla gminy, powiatu i województwa. Dzisiaj akurat poruszamy temat połączenia kolejowego, jednak trzeba wspomnieć o tym, że wszędzie tam, gdzie pojawia się chociażby nowa droga, zaraz powstaje tam strefa aktywności gospodarczej, a to oczywiście przyczynia się do pozyskiwana środków finansowych i rozwoju tego obszaru. Odnosząc się do wskaźników kolejowych, można wyciągnąć wnioski, że kierunek publicznego transportu zbiorowego jest impulsem rozwoju gospodarczego regionu. Jeszcze w 2014 roku liczba przewiezionych osób koleją wynosiła nieco ponad 7 000 000, natomiast w 2023 roku było ich już prawie 23 000 000, z uwzględnieniem zarówno Kolei Małopolskich, Polregio, jak i Kolei Śląskich. Z pewnością wpłynęła na to większa dostępność do kolei, z powodu renowacji infrastruktury kolejowej. Mówiąc o rozwoju województwa małopolskiego musimy brać pod uwagę każdy czynnik – kolej i autobusy. Obecnie docieramy autobusami do każdego powiatu i do ponad 150 gmin, a w połączeniu z koleją tworzy się pełny pakiet transportowy. Chcemy tę tendencję utrzymywać, bo tego oczekują mieszkańcy. Dane miasto, które ma dostęp do kolei staje się automatycznie atrakcyjnym miejscem pracy czy zamieszkania i to jest niepodważalne.
Przedstawicielki w Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej – dr inż. Sabina Puławska-Obiedowska oraz dr inż. Aleksandra Ciastoń-Ciulkin wypowiedziały się w temacie czynników budujących potencjał sieci kolejowej oraz zagospodarowania przestrzennego. Ważną poruszoną kwestią była też integracja systemów transportowych, a jako przykład podany został przystanek Jawornik-Polanka, który nie tylko zlokalizowany będzie w sąsiedztwie węzła, ale również stanowi element obwodnicy północnej Myślenic łączącą drogi wojewódzkie. Prof. Rafał Kucharski, w nawiązaniu do wypowiedzi dr Agnieszki Ciastoń-Ciulkin, odniósł się do tematu poprawnego planowania połączenia kolejowego z uwzględnieniem ruchu samochodowego, pieszego i rowerowego, natomiast prezes Kolei Małopolskich, Radosław Włoszek opowiedział o zwiększonym zapotrzebowaniu na kolejowe połączenia.
Pomiędzy panelami wyświetlony został film dotyczący linii kolejowej w Skawinie, w którym to mieszkańcy miasta podzielili się swoją opinią na temat korzystania z transportu zbiorowego.
Do drugiej części panelowej przez moderatora dr Wojciech Spyrkę zaproszeni zostali burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, dr Ewa Bielas z Urzędu Miasta Krakowa, burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka i burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.
Jako pierwszy o zabranie głosu poproszony został zastępca burmistrza Gminy Skawina, Tomasz Ożóg, odnosząc się do kwestii rozwoju miasta spowodowanej utworzeniem połączenia kolejowego. Następnie w temacie zmiany podejścia mieszkańców do infrastruktury kolejowej wypowiedział się burmistrz Wieliczki, Rafał Ślęczka, a o spostrzeżeniach związanych z planowaniem szerokopojętego transportu z perspektywy Miasta Krakowa mówiła dr Ewa Bielas, która obecnym przedstawiła prezentację dotyczącą strategii rozwoju Krakowa z ujęciem połączeń kolejowych.
Jednym z omawianych tematów były też aspekty środowiskowe. Tą kwestię, okiem gminy, która obecnie projektuje kolej od samego początku, poruszył burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka. – Szukamy impulsu, by z naszego miasta wydobyć potencjał, który jest, a dzisiaj został nieco ograniczony przez pewne bariery, takie jak Zakopianka czy rzeka Raba, z jednej strony będąca naszym walorem turystycznym, jednak, patrząc pod względem urbanistycznym, stanowi pewne utrudnienie. Chcieliśmy zatem zaplanować przebieg linii kolejowej w taki sposób, by nie powodować kolejnych barier, ale stworzyć przestrzeń, która w dłuższym czasie zapewni możliwość rozwoju. Tylko budowa linii kolejowej pozwoli zabezpieczyć przyszłe interesy Gminy Myślenice i jej mieszkańców, gmin leżących na trasie połączenia kolejowego oraz całego powiatu myślenickiego. Zależy nam też na zachęceniu potencjalnych nowych mieszkańców do wyboru Myślenic na swój dom. Nasza gmina póki co z ilością mieszkańców nie ma problemu, ponieważ robimy wszystko, by zapewnić społeczności jak najlepsze warunki do życia. Mimo wszystko, jestem pewny, że transport kolejowy jeszcze bardziej wpłynie na walory tego regionu, stanowiąc dobre miejsce do pracy czy zamieszkania. dla osób, które rozważają taką opcję.