środa, 22 styczniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Myśleniccy policjanci na stokach narciarskich

informacja prasowa KPP w Myślenicach

Myśleniccy policjanci rozpoczęli służbę w patrolach narciarskich. Od soboty (18 stycznia br.) na stokach powiatu myślenickiego dbają o bezpieczeństwo narciarzy i reagują na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania.

Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz wypadkom na nartach, jeżdżących narciarzy. Niestety brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków. W ramach realizowanej akcji informacyjno-edukacyjnej pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku”, której głównym celem jest promowanie odpowiedzialnych postaw narciarzy i snowboardzistów oraz poszerzanie ich wiedzy na temat odpowiedzialności prawnej związanej z naruszeniem przepisów obowiązujących na zorganizowanych terenach narciarskich, przypominamy Dekalog Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS):

  1. Wzgląd na inne osoby – każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
  2. Panowanie nad szybkością – narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
  3. Wybór kierunku jazdy – jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
  4. Wyprzedzanie – wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej, jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
  5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy – narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
  6. Zatrzymanie się – tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko jak to możliwe.
  7. Podchodzenie i schodzenie – narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
  8. Przestrzeganie znaków narciarskich – każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  9. Zachowanie w razie wypadku – w razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
  10. Stwierdzenie tożsamości – każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Foto: PPK Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.