Właśnie dzisiaj rozpoczęły się szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Myślenice przez 10 najbliższych dni będą światową stolicą muzyki, tańca i zwyczajów ludowych. Organizatorzy przygotowali ponad 45 różnych wydarzeń z udziałem zespołów m.in. z Botswany, Nowej Zelandii, Meksyku czy Portoryko. To jednak nie wszystko, ludowe brzmienie festiwalu wzmocnią zespoły z nurtu world music – Dj Kuba Kozak (Myślenicki Bal Tropikalny), Piso Crew i Bum Bum ORKeSTAR.
Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem są organizowane od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego, gminy Myślenice oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Ideą tego wyjątkowego i barwnego festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych zakątkach świata. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa do 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Botswany, Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Chińskiego Tajpej (Tajwan), Rumunii, Serbii i oczywiście z Polski.
Program Festiwalu można podzielić na wydarzenia muzyczno-taneczne i nie-muzyczne. W części muzyczno-tanecznej już od 8 lipca w Café Festiwalowym (rynek w Myślenicach) będzie można posłuchać muzyki etnicznej w wykonaniu niemalże wszystkich zespołów zaproszonych na festiwal. Od 11 lipca (czwartek) na specjalnej scenie na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego (przed Galerią Krakowską) zagrają, zaśpiewają i zatańczą wszystkie grupy. Będzie to preludium tego, co od 12 lipca (piątek) czekać będzie na widzów w Myślenicach. Tam – na głównej scenie festiwalowej organizatorzy zadbali o szereg atrakcji. Pierwszy koncert rozpocznie się o godz. 18.00 (oficjalna inauguracja festiwalu). Tuż po nim, jeszcze tego samego dnia, w wir tańca porywać będzie Dj Kuba Kozak na Myślenickim Balu Tropikalnym. W sobotę 13 lipca w programie m.in. degustacja kuchni świata w Małopolskiej Szkole Gościnności, etno parada, koncerty festiwalowe na rynku oraz show w wykonaniu grupy Psio Crew. Niedziela 14 lipca wygląda równie interesująco – zagra m.in. warszawska formacja Bum Bum ORKeSTAR. Choć to ostatni dzień koncertów na scenie głównej, to nie koniec festiwalu. Wydarzenia trwać będą jeszcze do 17 lipca – w tym m.in. warsztaty etno tańca prowadzone przez tancerzy i choreografów z zagranicznych grup festiwalowych. W części nie-muzycznej również przygotowano wiele pozycji programowych, na które warto zwrócić uwagę. Warsztaty etno kids dla dzieci i rodzin, warsztaty rękodzieła dla młodzieży i dorosłych, spotkania autorskie i podróżnicze. Dwa wernisaże: wystawy fotografii Jakuba Stoszka oraz twórczości ludowej członków stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział Kraków. W Galerii Krakowskiej od 5 do 17 lipca można oglądać wystawę fotografii autorstwa Magdaleny i Michała Turczyków pn. Twarze folkloru. Metamorfoza. Ponadto od 20.30 każdego dnia w Myślenicach plenerowe etno kino, a w nim filmy o szeroko rozumianej tematyce etnicznej.
Sceny wielu kultur Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem, to nie tylko Myślenice, ale także sceny towarzyszące. Od sześciu już lat Festiwal przyjmuje formułę wędrownego wydarzenia i odwiedza różne małopolskie miejscowości. W tym roku będzie to Kraków (11 lipca), Pcim (13-14 lipca) i Tarnowiec (14 lipca). W wolnych chwilach ponad 300 artystów z 5 kontynentów wyruszy na zwiedzanie Małopolski. Poznają m.in. Kraków, Wieliczkę, Wadowice i Auschwitz.
O wszystkich tych wydarzeniach była mowa podczas konferencji prasowej zwołanej przez organizatorów festiwalu w jednej z kafejek na myślenickim rynku. Obecni na spotkaniu z lokalnymi mediami: Piotr Szewczyk (dyrektor i pomysłodawca festiwalu), burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka oraz radny Sejmiku Wojewódzkiego Robert Bylica informowali o programie festiwalu. „Esedno” będzie informować swoich Czytelników na bieżąco z wydarzeń festiwalowych. Pierwsza relacja z fotogalerią jeszcze dzisiaj wieczorem.
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej festiwalu (www.festiwal.myslenice.pl). Bieżące informacje udostępniane są ponadto w mediach społecznościowych. Facebook: www.fecebook.com/malopolskafestival, instragram @malopolskafestival. Wszystkich tych którzy nie będą mogli osobiści dotrzeć na festiwal organizatorzy zapraszają do wydań internetowej telewizji Małopolska Festival TV dostępnej w serwisie YouTube oraz relacji fotograficznych.
Na zdjęciu: Dzisiejsza konferencja prasowa, od lewej: Piotr Szewczyk, Robert Bylica i Jarosław Szlachetka.
Z ostatniej chwili: W restauracji „Młynek” odbyły się dzisiaj dwa kliszczackie koncerty. Zagrali kliszczacy trzebuńscy oraz kliszczacy tokarscy. Podczas pierwszego koncertu rozdawany był śpiewnik „Muzyka ludowa w Trzebuni” autorstwa lidera kapeli trzebuńskiej Andrzeja Oskwarka. Galeria zdjęć pochodzi z tych dwóch koncertów.
Foto: Maciej Hołuj
[post_gallery]