sobota, 21 grudniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Architektura w zgodzie z lokalną tożsamością. Studenci Politechniki Krakowskiej zaprojektowali dom kultury w Głogoczowie

informacja prasowa

Estetyczny i funkcjonalny wiejski dom kultury jako miejsce spotkań i aktywności lokalnej społeczności – takie zadanie projektowe zostało postawione przed studentami III roku (I stopień) architektury na Politechnice Krakowskiej. Pracowali nad konkretnym miejscem, czyli domem kultury znajdującym się w położonej w gminie Myślenice wsi Głogoczów. Zadanie nie było łatwe. Młodzi architekci musieli pogodzić większą funkcjonalność obiektu z ograniczoną przestrzenią. Ich poczynania oceniali mieszkańcy Głogoczowa i jury. Wręczenie nagród dla żaków z Wydziału Architektury odbyło się 26 września.

Głogoczów jest pełen estetycznych kontrastów. Leżąca pod Krakowem miejscowość usytuowana jest na malowniczych wzgórzach i pagórkach, jednak jej zabudowa pozostawia wiele do życzenia. Obok pięknych domów z cudownymi, zadbanymi ogrodami znajdujemy tu relikty socjalizmu. Budynek Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie jest właśnie takim obiektem – zaniedbanym, mało estetycznym, niezbyt funkcjonalnym – mówi Grażyna Kosiba, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie.

 W 2021 roku dzięki inicjatywie dr inż. arch. Manezhy Dost z Katedry Architektury Miejsc Pracy, Sportu i Usług, Wydział Architektury PK podjął współpracę z Miastem i Gminą Myślenice. Jednym z celów kooperacji było zacieśnienie związków pomiędzy teorią projektową i praktyką w procesie dydaktycznym oraz wskazanie „problemów” funkcjonowania projektanta w realnych warunkach przestrzennych, społecznych i gospodarczych. Przed studentami architektury pojawiło się konkretne zadanie, polegające na takim zaprojektowaniu Wiejskiego Domu Kultury i Rekreacji w centrum wsi Głogoczów, by zwiększyć jego funkcjonalność. Oprócz realizacji celów kulturalnych i kulturotwórczych (koncertów, konferencji, projekcji, wystaw, pokazów, seminariów), obiekt ma stać się centrum aktywności mieszkańców. 

 Konkurs na projekty dla studentów Politechniki Krakowskiej został podzielony na dwie części. W pierwszej głos oddano mieszkańcom Głogoczowa, którzy wybierali najlepsze – ich zdaniem – projekty. W głosowaniu mieszkańców zwyciężyli: Jadwiga Nalepa (I nagroda), Joanna Markiewicz (II nagroda), Kornel Kluba (III nagroda). Nagrody zostały ufundowane przez burmistrza Miasta i Gminy Myślenice.

 W drugiej części projektowej rywalizacji laureatów wyłoniło jury, w skład którego weszli: burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, członek SARP Oddział Kraków Krzysztof Gądek, zastępca dyrektora firmy Aluprof Aluminium Systems Andrzej Chwastek, dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Piotr Szewczyk, wicedyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Natalia Nowacka, sołtys Głogoczowa Jan Sikora, kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Głogoczowie Grażyna Kosiba, prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie Agnieszka Węgrzyn, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach Agnieszka Kazanecka-Bylica, p.o. naczelnika Wydziału Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Myślenice Wojciech Spyrka. Decyzją komisji konkursowej nagrodę główną w wysokości 1000 zł otrzymał Patryk Włodarczyk. Wyróżnienie od firmy Aluprof odebrała Ewa Michniak. Fundatorem nagród w drugiej części konkursu była firma Aluprof. 

 (bk)

Na zdjęciu, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie dla studentów WA PK dot. projektu Wiejskiego Domy Kultury w Głogoczowie

fot. materiały WA

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.