sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Budżet Obywatelski: Mieszkańcy Gminy Myślenice wybiorą spośród 39 projektów!

informacja prasowa UMiG Myślenice

39 zadań zgłoszonych przez mieszkańców Gminy Myślenice w Budżecie Obywatelskim pomyślnie przeszło weryfikację formalną i merytoryczną i spośród nich mieszkańcy wybiorą te, które zostaną zrealizowane w 2022 roku z miejskiego budżetu. Głosowanie ruszy od 16 września i potrwa do 24 września!

– Przez ostatnie dwa miesiące wydziały merytoryczne Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach przeanalizowały zakres rzeczowy projektów zgłoszonych przez mieszkańców w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Po dokładnej analizie uznaliśmy, że w głosowaniu wystartuje 39 projektów, a przypominam, że pula środków jaką Gmina Myślenice przeznaczy na Budżet Obywatelski w 2022 roku to ponad 1 milion złotych – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wzorem poprzednich edycji każdy z mieszkańców Gminy Myślenice, który ukończył 16 lat, będzie mógł zagłosować na zadanie ogólnomiejski oraz na wybrany projekt w sołectwie swojego zamieszania, a w przypadku mieszkańców miasta w jednym z dwóch okręgów w zależności od adresu zamieszkania.

Do głosowania zostało przyjętych 39 projektów, z których siedem to zadania ogólnomiejskie. W obydwóch miejskich okręgach mieszkańcy wybiorą spośród trzech propozycji. Również trzy opcje do wyboru mają mieszkańcy Bysiny. Rywalizacja pomiędzy dwoma projektami odbędzie się w Borzęcie, Drogini, Krzyszkowicach, Osieczanach, Polance, Trzemeśni oraz Zawadzie. Tylko jedno zadanie mają do wyboru mieszkańcy Bęczarki, Buliny, Chełmu, Głogoczowa, Jasienicy, Jawornika, Łęk, Poręby oraz Zasani. Mieszkańcy tych dziewięciu miejscowości będą musieli się również szczególnie sprężyć w głosowaniu, gdyż zgodnie z regulaminem, aby ich projekt był realizowany zagłosować na niego musi minimum 15% mieszkańców uprawnionych do głosowania.

– Odrzuconych pod względem merytorycznych zostało aż 13 projektów. Powody odrzucenia zadań były różne, jednak najczęściej po weryfikacji, możliwości finansowe Budżetu Obywatelskiego przekraczały zakres merytoryczny projektu zgłaszanego przez mieszkańca. Wnioskując po doświadczeniach z lat poprzednich, gdzie gmina Myślenice miała w przypadku niektórych zadań problemy z wyłonieniem wykonawców z uwagi na niedoszacowane zakresy projektów lub konieczność dołożenia znacznych środków do realizacji, tym razem weryfikacja była mniej pobłażliwa. W przypadku dwóch projektów autorzy złożyli odwołania, natomiast Rada Programowa Budżetu Obywatelskiego przychyliła się do odrzucenia zadań z uwagi na brak możliwości ich realizacji – wyjaśnia Marek Pajka z Wydziału Promocji Współpracy Sportu i Kultury UMiG Myślenice.

Karta do głosowania w wersji papierowej zostanie opublikowana 15 września, wówczas podana będzie do wiadomości również listę punktów, w których mieścić się będą urny wrzutowe na karty papierowe. Głosowanie odbędzie się zarówno w formie papierowej jak również elektronicznie w systemie www.bo.myslenice.pl

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.