sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Czech najszybszy w Myślenicach

Zwycięstwem Czecha Michala Schlegela (Elkov-Kasper) zakończył się 1. etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego z metą na myślenickiej Górze Chełm.

W ramach drugiego dnia rywalizacji w 59. odsłonie Małopolskiego Wyścigu Górskiego na kolarzy czekał blisko 130-kilometrowy etap wiodący spod Solnego Miasta w Wieliczce na Górę Chełm w Myśleniach. Do rozegrania były w sumie trzy lotne sprinty – w Dobczycach, Jodłowniku i Dobrej – oraz cztery górskie premie: na Krasnych Lasocicach, Wierzbowej, Kobielniku i na mecie.

Długo trzeba było czekać, nim wyłoniła się ucieczka dnia. Kolarze od samego startu jechali bardzo aktywnie, podejmując się licznych prób odjazdów, jednak bez oczekiwanych efektów. Dopiero po rozegraniu pierwszej z lotnych premii peleton nieco się uspokoił i dał harcownikom szansę na pokazanie się na trasie.

W odjazd ruszyli Petr Klabouch (Topforex ATT Investments PCT), Bartłomiej Proć (KS Pogoń Mostostal Puławy), Sam Gademan (Sensa-KvK), Emil Toudal (BHS-PL Beton Bornholm), Andras Szatmary (Epronex-Gesu Bikewear) oraz Paweł Bernas (HRE Mazowsze Serce Polski), który już wcześniej kilkukrotnie atakował.

Pięcioosobowa czołówka uzyskała blisko 2 minuty przewagi i spokojnie pokonywała kolejne kilometry, między sobą rozgrywając wszelkie premie. Po ambitnej jeździe liderem klasyfikacji górskiej „Raso” został Petr Klabouch, a liderem klasyfikacji sprinterskiej „Karmot” Emil Toudal.

Gdy ucieczka minęła Kobielnik, z zapasem minuty nad grupą główną, do mety pozostawało już niespełna 30 kilometrów. Na długim i dość krętym zjeździe peleton podkręcił tempo, podzielił się i szybko zmniejszył dystans do prowadzących, ostatecznie kończąc ich akcję 10 kilometrów dalej.

Kluczowym wyzwaniem dnia była 4,5-kilometrowa „wspinaczka” pod Górę Chełm. Wąska i miejscami stroma droga sprawiała, że z każdym kolejnym metrem z peletonu odpadali kolejni kolarze. Na 2 kilometry przed metą na atak zdecydował się Michal Schlegel (Elkov-Author), który z powodzeniem odjechał pozostałym kolarzom.

Czech nie dał się już nikomu dojść i jako pierwszy przekroczył linię mety, obejmując jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej „Małopolski”. Ze stratą 14 sekund do zwycięzcy finiszowali Adam Stachowiak (HRE Mazowsze Serce Polski) i Paweł Cieślik (Voster-ATS).

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.