sobota, 24 lutegoMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Gmina czeka na ruch starostwa

informacja prasowa UMiG Myślenice

W sali obrad Rady Miejskiej Myślenic odbyła się zaaranżowana przez burmistrza Myślenic konferencja prasowa dla lokalnych mediów poświęcona sprawie budowy bezpiecznego skrzyżowania (tunelu pod „zakopianką”) w Krzyszkowicach.

Rada Miejska w Myślenicach na ostatniej sesji na wniosek burmistrza Jarosława Szlachetki podjęła uchwałę dotyczącą wsparcia finansowego ważnej inwestycji drogowej – budowy bezkolizyjnego tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach. Do postępu prac w realizacji wymagane jest porozumienie oraz współfinansowanie ze strony Starostwa Powiatowego.

Gmina Myślenice zabezpieczyła środki w wysokości 0,5 mln zł z miejskiego budżetu na wsparcie tej inwestycji. Kolejnym krokiem przybliżającym przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania w Krzyszkowicach jest porozumienie GDDKiA ze starostą myślenickim Józefem Tomalem, gdyż „zakopianka” w tym miejscu przecina się właśnie z drogą powiatową.

– Dziękuję radnym Rady Miejskiej w Myślenicach za podjętą uchwałę oraz dyrektorowi Tomaszowi Pałasińskiemu z GDDKiA za wypracowane porozumienie. Jako Gmina Myślenice zadeklarowaliśmy wsparcie kwotą pół miliona złotych i czekamy na wywiązanie się ze swoich deklaracji przez starostę Józefa Tomala, które wielokrotnie składał na spotkaniach, czy zebraniach wiejskich. Jeszcze w styczniu ustalono, że Powiat Myślenicki wesprze tę inwestycję kwotą 2 mln zł. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważna dla bezpieczeństwa na „zakopiance” jest budowa bezkolizyjnych przejazdów, a tego szczególnie oczekują mieszkańcy Krzyszkowic i użytkownicy „zakopianki”. Jako samorząd gminny chcemy przyspieszyć te prace, koncepcja jest już przygotowana, a teraz po stronie GDDKiA jest przygotowanie projektu i w dalszej kolejności wykonanie tego zadania. Najważniejszy jest więc ruch ze strony starosty myślenickiego – mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

O tym, że w krzyszkowickim tunelu pojawiło się światełko informowaliśmy już w styczniu bieżącego roku. Wtedy na spotkaniu w myślenickim magistracie o opracowanej koncepcji tunelu w Krzyszkowicach rozmawiali z burmistrzem między innymi dyrektor GDDKiA Tomasz Pałasiński, starosta myślenicki Józef Tomal oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Jerzy Grabowski.

Dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński podczas owego spotkania przeanalizował stan projektowy oraz zakres rozbudowy skrzyżowania w celu budowy bezkolizyjnego przejazdu pod „zakopianką”. Prace obejmowałyby między innymi budowę pasa pomiędzy jezdniami, przebudowę wlotów drogi powiatowej i gminnej na skręty w prawo, budowę bezkolizyjnej w stosunku do DK7 drogi pomiędzy drogą powiatową i drogą gminną z jednostronnym chodnikiem oraz budowę tunelu w ramach wspomnianej bezkolizyjnej drogi wraz z murami oporowymi na dojeździe do tunelu.

– Cieszę się, że Gmina Myślenice przeznacza 0,5 mln zł na to zadanie. Każdy zdaje sobie sprawę jak problematyczne jest to skrzyżowanie dla mieszkańców wyjeżdżających z Krzyszkowic. To Jarosław Szlachetka jeszcze jako poseł poczynił starania o przygotowanie koncepcji tego tunelu, a dziś jako burmistrz poczynił kolejne kroki w celu realizacji tej inwestycji, za co serdecznie dziękuję zarówno burmistrzowi jak i radnym. Niepokoi mnie natomiast fakt, że pomimo deklaracji i wielu wypowiedzianych słów o chęci przyłączenia się do tej inwestycji ze strony starosty Józefa Tomala i wicestarosty Rafała Kudasa, Starostwo Powiatowe nie podjęło żadnych konkretnych działań. Na tym skrzyżowaniu każdy dzień przyspieszenia może uratować ludzkie życie. Apeluję z tego miejsca o wypracowanie wspólnego porozumienia przez starostwo powiatowe z GDDKiA, które pozwoli na postępy w realizacji tej kluczowej inwestycji – powiedział Robert Pitala, sekretarz Gminy Myślenice, mieszkaniec Krzyszkowic.

Na zdjęciu: Burmistrz Jarosław Szlachetka i sekretarz gminy Robert Pitala

foto: UMiG Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.