czwartek, 18 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Gmina dopłaci do wody

Podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej na wniosek burmistrza Jarosława Szlachetki jednogłośnie uchwalono wysokość dopłat z miejskiego budżetu do zaopatrzenia mieszkańców w wodę na terenie Miasta i Gminy Myślenice. Zgodnie z najnowszą taryfą mieszkańcy zapłacą mniej za wodę, natomiast opłaty za odprowadzenie ścieków oraz opłaty abonamentowe pozostaną na takim samym poziomie.
To dobre informacje dla mieszkańców. Zgodnie z naszymi zapewnieniami jeszcze z kampanii wyborczej wraz z nową prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Katarzyną Burdą postawiliśmy sobie za cel obniżenie opłat za dostarczenie wody naszym mieszkańcom i dzisiaj tę obietnicę spełniamy – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.
Uchwała Rady Miejskiej ustala dopłatę w wysokości 0,49 zł netto do jednego metra sześciennego pobieranej wody dla taryfowej grupy odbiorców WG 1, czyli zaopatrzenie lokali, budynków lub nieruchomości, wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni mieszkaniowych, w których woda wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego. Nowa stawka za wodę wyniesie po obniżce 3,20 zł netto za pobrany metr sześcienny.
– Ta decyzja pozwoliła nam zatrzymać wzrost opłat dla mieszkańców Gminy Myślenice zaproponowanych przez poprzedniego prezesa MZWiK Andrzeja Urbańskiego. Wniosek taryfowy złożony przez poprzednie władze spółki zakładał wzrost stawek dla mieszkańców, a dotyczył szczególnie stałych opłat za abonament wzrastający o 17,25 zł za wodę oraz o 16,75 zł za ścieki. Ten wzrost szczególnie uderzał w budżet domowy mieszkańców – dodaje burmistrz Jarosław Szlachetka.
Zgodnie z nową taryfą metr sześcienny wody dla gospodarstwa domowego wyniesie zatem 3,20 zł netto, natomiast metr sześcienny odprowadzanych ścieków kosztować będzie 9,10 zł netto. Na tym samym poziomie co do tej pory pozostaną kwartalne opłaty abonamentowe: 16,50 zł netto za wodę oraz 45,75 zł netto za ścieki dla odbiorców rozliczanych ryczałtowo lub 50,25 zł netto dla pozostałych odbiorców.
Nowa taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę została zatwierdzona decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 8 kwietnia 2019 r. Zgodnie z zaproponowanymi stawkami w nowym wniosku taryfowym cena za metr sześcienny wody pozostaje na poziomie 3,69 zł netto, a po uchwalonej dopłacie wynosi 3,20 zł netto. Stawka za odprowadzenie ścieków wynosić będzie 9,10 zł w bieżącym roku, natomiast w kolejnych latach notować będziemy obniżki na 8,90 zł w latach 2020-21 oraz 8,70 zł w latach 2021-2022. Pozostałe opłaty przez cały czas trwania taryfy pozostaną na tym samym poziomie – wyjaśnia Katarzyna Burda, prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Więcej na temat dopłat do wody i przebiegu dyskusji wśród radnych w papierowym wydaniu „Sedna” (numer czerwcowy).

Na naszym zdjęciu: Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka i prezes MZWiK Katarzyna Burda
Foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.