sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Gmina Myślenice laureatem konkursu #ekoLIDERZY 2022 województwa małopolskiego

informacja prasowa UMiG Myślenice
Kapituła konkursu #ekoLIDERZY 2022 województwa małopolskiego organizowanego od 2013 r. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) doceniła działania Gminy Myślenice w dziedzinie ochrony środowiska i działań proekologicznych z wykorzystaniem systemu finansowania ochrony środowiska.
Podczas uroczystej gali finałowej konkursu zastępca burmistrza Mateusz Suder wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Wacławem Szczotkowskim oraz ekodoradcą LIFE Dariuszem Zborowskim odebrał nagrodę za zajęcie I miejsca w kategorii #ekoGMINA miejsko-wiejska. Zaszczyt tym większy, że ex aequo na I miejscu znalazła się również gmina Skawina, która od lat była wskazywana za wzór do naśladowania w zakresie działań ekologicznych, zwłaszcza w kontekście walki o jakość powietrza.
W okresie podlegającym ocenie gmina Myślenice podjęła liczne działania na rzecz ochrony środowiska. Dla przypomnienia krótko o kilku z nich. W 2020 r. w ramach 25 775 zł dofinansowania z WFOŚiGW gmina realizowała projekt „Mądre dzieci kontra śmieci” z udziałem ponad 300 przedszkolaków. Głównym celem było podniesienie świadomości dbania o ekologię i środowisko, a także dotarcie z tym przesłaniem do dorosłych. Zorganizowano również happening p.n. „Chcemy błękitnego nieba” i konkurs plastyczny „Śmieci segreguję i naszą gminę ratuję”. Gmina podjęła też działania mające na celu poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych. Zostały zainstalowane kotły gazowe w budynku szkoły w Głogoczowie. Miało to na celu poprawę komfortu życia mieszkańców oraz edukację ekologiczną kształconych tam dzieci i ich rodziców.
Gmina Myślenice jako jedna z pierwszych w Małopolsce podpisała z WFOŚiGW porozumienie dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Gmina awansowała do grona najlepszych w Małopolsce pod względem ilości złożonych wniosków do programu „Czyste Powietrze” oraz znalazła się wśród najaktywniejszych gmin w skali całego kraju. Ponadto w 2021 r. gmina rozpoczęła realizację Myślenickiego Programu Wymiany Pieców (MPWP), którego regulamin po konsultacjach z WFOŚiGW umożliwiał łączenie dofinansowania z programem „Czyste Powietrze”. Od początku program okazał się wielkim sukcesem. W ciągu dwóch edycji zapisało się łącznie 616 osób, a finalnie warunki programu spełniły i mogły skorzystać z budżetu własnego gminy w kwocie ponad 2,8 mln zł 454 osoby.
Nagrodę odebrali: przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Szczotkowski, zastępca burmistrza Mateusz Suder oraz ekodoradca LIFE Dariusz Zborowski.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.