środa, 24 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Gmina Myślenice wydzierżawiła tereny pod trasy rowerowe Myślenice Singletracks!

informacja prasowa UMiG Myślenice

Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka oraz nadleśniczy myślenickiego oddziału Lasów Państwowych Tomasz Bartko na bazie wcześniejszych ustaleń podpisali umowy na dzierżawę terenów w kompleksie leśnym Chełm i Uklejna na budowę tras rowerowych.

Projekt Myślenice Singletracks został zapowiedziany w grudniu 2020 roku, a Gmina Myślenice podpisała porozumienie z Nadleśnictwem Myślenice. Budowa tras rowerowych w obrębie kompleksu leśnego będzie historycznym powrotem downhillu, enduro, czy mtb do Myślenic. Już w ubiegłym roku zawody kolarstwa górskiego oraz downhillu cieszyły się dużym zainteresowaniem.

– Dziękuję za dobrą współpracę nadleśniczemu Tomaszowi Bartko i cieszę się, że podpisujemy umowę na dzierżawę terenów Lasów Państwowych pod budowę tras rowerowych. Niebawem ogłoszony przez gminę Myślenice zostanie przetarg na budowę pierwszych trzech tras o łącznej długości blisko 14 kilometrów, a po rozstrzygnięciu procedury przetargowej być może już wiosną ruszy budowa tych ścieżek na Chełmie i Uklejnie. Inwestycję pokryją pozyskane przez Gminę Myślenice środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Budowa ścieżek będzie konsultowana z Nadleśnictwem Myślenice oraz z Filipem Janiszewskim z Bike Universe oraz Tomaszem Kubikiem, którzy pilotowali opracowanie projektu Myślenice Singletracks.

– Cieszę się, że doszliśmy do tego momentu, kiedy możemy sfinalizować pewien proces, który procedowaliśmy przez ostatnie dwanaście miesięcy. Myślenice Singletracks jest pierwszym projektem, który angażuje nasze Lasy Państwowe pod budowę ścieżek rowerowych i choć niedawno w obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych powstały ścieżki rowerowe w Rabce, to myślenicki projekt opiewa swoim obszarem znacznie większą płaszczyznę i powstanie w nim więcej tras rowerowych. Chciałbym zaznaczyć, że dzierżawa terenów i budowa ścieżek, to głównie zasługa starań burmistrza Jarosława Szlachetki, bowiem my jako Lasy Państwowe sami na pewno nie podjęlibyśmy się takich projektów. Głównie dlatego, że nie możemy sobie pozwolić na wzięcie na swoje barki tylu dodatkowych obowiązków jakie niesie za sobą taka inwestycja i jej późniejsze utrzymywanie. Cieszę się, że wypracowaliśmy porozumienie z Urzędem Miasta oraz panem burmistrzem, co pozwoli na realizację projektu. Warto zaznaczyć, że podjęcie tych kroków nie byłoby możliwe bez zgody Dyrektora Regionalnego Lasów Państwowych i ukłon kieruję również w jego stronę – dodał Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice.

Powstanie kompleksu Myślenice Singletracks pozwoli na rozwój bazy rekreacyjno-turystycznej w mieście oraz zagospodarowania lasów do powstania ścieżek rowerowych. Uporządkowanie terenu umożliwi również pogodzenie grup uprawiających turystykę górską, biegi ultra, czy też rowerzystów.

– Podpisanie umów otwiera wreszcie możliwość ogłoszenia w przeciągu najbliższych tygodni przetargu na wybór wykonawcy pierwszych tras rowerowych kompleksu Myślenice Singletracks. W jego następstwie planujemy zrealizować najważniejszą i dedykowaną do najszerszego grona użytkowników zjazdową trasę rodzinną noszącą roboczą nazwę „Familiada” o długości 4373 metry, biegnącą z góry Chełm, trasę podjazdową przez Ukleinę o roboczej nazwie „Podjazd-Ukleina” o długości 7498 metrów oraz trasę zjazdową enduro „Myślenicki Przykuc” o długości 1844 metry. Trasy te charakteryzować się będą najmniejszym stopniem trudności. Na trasie podjazdowej na Ukleinę powstanie też platforma widokowa, gdzie będzie się można zatrzymać i podziwiać przełom rzeki Raby oraz nasze urocze Myślenice, zaś na górze Chełm chcemy zainstalować stację ładowania rowerów elektrycznych – mówi Mateusz Suder, zastępca burmistrza.

Foto: archiwum UMiG Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.