Kiedy na przełomie roku 2015 i 2016 powstawało stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów (a z nią klub szachowy MAT Myślenice), głównym celem działalności stowarzyszenia była popularyzacja sportu szachowego wśród dzieci i młodzieży z terenu powiatu myślenickiego. Działania te jednak nie były nastawione na wielkie sukcesy sportowe, gdyż jak wiadomo wymagają one dużych nakładów finansowych. Zawodnicy drużyna MAT Myślenice startujący wówczas w rozgrywkach najniższej V ligi szachowej marzyli o tym, aby kiedyś udało się awansować do ogólnopolskiej II ligi i znaleźć się wśród 50 najlepszych klubów szachowych w Polsce. Marzenia te były ambitne, gdyż w szachach w Polsce konkurencja jest bardzo duża. Warto wspomnieć, iż w naszym kraju jest zarejestrowanych blisko 400 klubów szachowych i z tą liczbą ta dyscyplina ustępuje tylko piłce nożnej (przykładowo w tegorocznej edycja V ligi szachowej w Małopolsce brało udział 87 drużyn).
Choć po zeszłorocznym spektakularnym awansie z II ligi do I ligi w zespole wiara w cuda była bardzo silna, to jednak myśli o tym, że myślenicki klub znajdzie się w elitarnej grupie 10 najlepszych juniorskich klubów szachowych w Polsce, wymagały sporej nutki optymizmu.
Ta historyczna chwila dla myślenickich szachów miała miejsce na przełomie czerwca i lipca w Lublinie, gdzie odbywały się trwające 10 dni rozgrywki I ligi juniorów. Jak co roku w zawodach wzięło udział 10 drużyn, które grając w systemie kołowym (każdy z każdym) przez 9 dni, walczyły o zajęcie dwóch najwyższych miejsc gwarantujących awans do ekstraligi szachowej. Drużyna MAT-a Myślenice wystąpiła w swoim najsilniejszym składzie, czyli: Jakub Suder (kapitan), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz. Myślenicka drużyna legitymowała się drugim rankingiem w turnieju, co mogło być przesłanką o dobrym wyniku. Jednak analiza porównań zawodników (z innymi klubami) na poszczególnych szachownicach dawała teoretyczną przewagę tylko na trzech najwyższych szachownicach. To oznaczało, że w rywalizacji bezpośredniej można było przewidywać remisy drużynowe. Na szczęście dla drużyny, rankingi szachowe nie zawsze odzwierciedlają siłę gry zawodników w danym turnieju.
Młodzi zawodnicy z Myślenic turniej rozpoczęli fantastycznie, tj. czterema wygranymi z rzędu meczami w kolejności z drużynami z Wrocławia, KSz „Skoczek” Czerwionka-Leszczyny, Kalisza i Wieliczki. Tak dobry wynik w początkowej fazie turnieju był zasługą całej drużyny, jednak wyróżnić należy świetnie spisujące się zawodniczki MAT-a, które wygrywały lub remisowały swoje partie z konkurentkami o znacznie wyższym rankingu. Na tym etapie turnieju już było wiadomo, iż drużyna Hetmana Katowice jest w świetnej formie i będzie poza zasięgiem pozostałych drużyn. Natomiast o miejsce 2, premiowane awansem, drużyna MAT-a będzie rywalizować z zespołem UKS Ognisko Rydułtowy. Z tą właśnie drużyną myśleniccy szachiści stoczyli bezpośredni bój w V rundzie, który zakończył się brakiem rozstrzygnięcia, czyli remisem. Co oznaczało, że sprawa awansu do najwyższej ligi była nadal otwarta. Remis w kolejnej rundzie z drużyną MDK Śródmieście Wrocławia mógł sprawić, że szanse drużyny na awans zostały zaprzepaszczone. Jednak jak się okazało w tej samej rundzie drużyna z Rydułtowy swój mecz przegrała, co sprawiło, iż ekipa z Myślenic powiększyła przewagę punktową nad bezpośrednim konkurentem do awansu. Następna runda przyniosła wysoką wygraną z drużyną z Rybnika i dała szansę na uzyskanie awansu już kolejnego dnia w przedostatniej rundzie. Potrzebne do tego było zwycięstwo z drużyną Polonii Warszawa. Jednak zmęczenie turniejowe odbiło piętno jakości gry zawodników MAT-a i mecz zakończył się remisem 3:3. To sprawiło, że kwestia awansu miała się rozstrzygnąć w ostatniej IX rundzie. Emocje wśród zawodników i kibiców były ogromne. Sytuacja w tabeli wyglądała tak, iż aby awansować drużyna MAT-a mogła pozwolić sobie na porażkę z liderem turnieju Hetmanem Katowice, jednak nie mogła być ona za wysoka. Tak też się stało i ostatni mecz zakończył się jedyną przegraną myślenickiej drużyny. Jednak nie przeszkodziła ona w zajęciu drugiego miejsca i uzyskaniu awansu do najwyższej ligi rozgrywkowej. Końcowe wyniki czołowych drużyn I ligi: Hetman Katowice 18 pkt., MAT Myślenice 13 pkt., Ognisko Rydułtowy 12 pkt. Pełne wyniki turnieju i transmisje z partii można znaleźć na FB MAT-a Myślenice.
Wielki i historyczny sukces klubu MAT Myślenice jest niewątpliwie zasługą głównie ogromnych umiejętności i determinacji młodych szachistów – zawodników drużyny MAT-a. Jednak należy zwrócić uwagę również na to, iż w klubie nie ma parcia na sukcesy, a zwraca się uwagę na to, aby panowała dobra, rodzinna atmosfera i dobre relacje pomiędzy zawodnikami klubu. Podczas kiedy inne kluby przyjechały na turniej z przynajmniej jednym trenerem, zawodnicy MAT-a podczas przygotowań do partii głównie opierali się na wzajemnej pomocy, wsparciu i trosce. Wspólnie przeżywali każdy dobry wynik i pocieszali się, kiedy ktoś miał gorszy dzień i partia nie poszła po jego myśli. Zawodnicy MAT-a nieocenione wsparcie mieli również w sobie pani Anety Dziewońskiej, która pełniła rolę opiekuna drużyny. Ponadto zawodnicy mieli pełne wsparcie Zarządu Stowarzyszenia (w składzie Wojciech Jamrozik, Marcin Suder, Małgorzata Jamrozik, Karolina Mucha, Arkadiusz Piwowarczyk) i szerokiego grona kibiców (w tym rodziców), którzy z zapartym tchem śledzili każdy ruch na szachownicy (partie był transmitowane na żywo w Internecie). Jak mawiają, sukces ma wielu ojców i tak też jest i tutaj. Należy wspomnieć o zawodnikach, którzy kiedyś grali w klubie i brali udział w awansach na wyższe szczeble rozgrywek, a teraz ze względu na wiek (nie są już juniorami) nie mogli już być w składzie drużyny, czyli: Bartłomieju Piwowarczyku, Tomaszu Pietrzaku, Mateuszu Brożynie, Anieli Mazanowskiej, Arkadiuszu Piwowarczyku, Filipie Sobali, Maksymilianie Śmieszku. Poprzednie awanse, które umożliwiły ostatni krok na szczyt, były również wynikiem świetnie działającego poprzedniego Zarządu w składzie: Adam Płatek, Jadwiga Płatek, Elżbieta Salawa oraz Marian Brożyna jak i trenerów, którzy pracowali z zawodnikami czyli Piotrem Kaimem, Marcinem Chmielem, Radosławem Barskim, Jakubem Suderem oraz Arkadiuszem Piwowarczykiem. Ogromnym wsparciem dla Klubu jest również Pan Paweł Piwowarczyk, który nie tylko wiernie kibicuje ale także motywuje do działania. Nie należy zapomnieć, iż przy takich wydarzeniach kwestie finansowe również mają duże znaczenie. W tym zakresie od lat klub i Stowarzyszenie może liczyć na wsparcie ze strony Miasta i Gminy Myślenice oraz firmy ARCHON+. Mamy nadzieję, że sukces młodych myślenickich szachistów stanie się inspiracją do podnoszenia umiejętności szachowych dla wszystkich, którzy pasjonują się Królewską Grą.
Foto: archiwum klubowe
[post_gallery]