Jan Mastela z dwoma złotymi medalami

Puchar Polski Juniorów w Sumo

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski U21 i U23 w Sumo

Kwidzyn – 5-6.o3.2021

Wyjazd na zawody do Kwidzyna był bardzo owocny dla zawodników KS Dalin. Jan Mastela wywalczył dwa złote medale, a Krzysztof Szpakiewicz piąte miejsce w najliczniejszej i być może najsilniejszej kategorii wagowej do 70 kg, w której walczyło m.in. czterech medalistów Mistrzostw Europy. Zawody rozpoczęli juniorzy. Janek tradycyjnie walczył w dwóch kategoriach wagowych – do 90 i do 100 kg. W swojej podstawowej wadze do 90 kg stoczył pięć zwycięskich walk i wywalczył złoty medal. W kat. wagowej do 100 kg przegrał dwie walki i zajął piąte miejsce. Jeszcze większe emocje towarzyszyły rywalizacji w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Była to równocześnie jedyna tegoroczna kwalifikacja do Mistrzostw Europy, które odbędą się w Rosji. W grupie U 21 rozpoczął rywalizację Krzysiek. Niestety zaraz w pierwszej walce natrafił na utytułowanego Daniela Ziobronia i przegrał. W repasażach pokonał dwóch przeciwników i w walce o brązowy medal przegrał z multimedalistą ME Pawłem Sikorą. W tej grupie wiekowej nie poszczęściło się również Jankowi, który podobnie jak Krzysiek zajął piąte miejsce. W grupie U23 Krzysiek nie walczył z powodu dolegliwości układu pokarmowego, natomiast Jasiek wygrał cztery walki i wywalczył złoty medal. Ozdobą Mistrzostw była walka finałowa w której zmierzył się z faworytem dwukrotnym medalistą ME Mateuszem Naworolem. Walka była bardzo wyrównana, lecz w końcówce Janek wykonał piękny rzut suplesowy i sędziowie ogłosili jego zwycięstwo.

Dzięki sukcesom w Kwidzyniu Jan Mastela umocnił się na prowadzeniu w rankingu do Mistrzostw Europy Juniorów, które odbędą się w Siedlcach w lipcu br. O kolejności w końcowej klasyfikacji zadecydują Mistrzostwa Polski w Ropczycach, które odbędą się już za tydzień. Przesądzony jest już awans Janka na wyjazd na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U23 w Rosji. W tej grupie zdecydowanie prowadzi Janek, lecz w tempie ekspresowym należy załatwić wizę i zabukować bilety lotnicze i zdobyć fundusze ponieważ zawody rozpoczynają się w połowie kwietnia.

Sekcja zapaśnicza i sumo składa serdeczne podziękowanie Panu Jarosławowi Bochenkowi za udostępnienie niezawodnego samochodu Seat Arona na wyjazd do Kwidzyna. Podziękowanie składamy również Państwu Marcie i Janowi Sawickim za dofinansowanie wyjazdu.

foto: archiwum