czwartek, 18 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

„Jestem…” podsumowanie projektu i wystawa

28 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dobczycach, odbył się finał projektu JESTEM…BIBLIOTEKA INTEGRUJE CZŁOWIEKA. Projekt koncentrował się na pokazaniu osób z niepełnosprawnością przez pryzmat ich osobowości i tego kim są, jako swoistej przeciwwagi do postrzegania ich przede wszystkim w kontekście posiadanej niepełnosprawności.
Finał połączony był z wernisażem fotografii autorstwa Pawła Stożka oraz wystawą prac uczestników dobczyckich i myślenickich Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Dobczycach. Czarno-białe portrety bohaterów projektu i kolorowe rękodzieła wypełniły galerię biblioteki.
Jerzy Fedirko – kurator wystawy fotografii: Najtrudniejsza rzecz w fotografii – moim zdaniem – to jest portret. Jak pokazać twarz drugiego człowieka?
Jerzy Fedirko podkreślił, że artysta zdecydował się na fotografie niepozowane, w ruchu. Ośmioro bohaterów wystawy zostało pokazanych w dwóch ujęciach, z których jedno pokazuje ich hobby i zainteresowania. Dodał, że fotografie są czarno-białe, a zarazem pokazują pełen koloryt emocji, wynikający z niezwykłej czułości, którą Paweł Stożek obdarzył wszystkie postacie.
Finałowi towarzyszyły wspomnienia, podziękowania, a także występy muzyczne Elżbiety Bogacz, Anny Murzyn i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dobczyc. Wymownie zabrzmiały, skierowane na koniec do publiczności, słowa jednej z uczestniczek projektu – Weroniki Góry: nie bójcie się ludzi z niepełnosprawnością!
tekst i foto: Marta Zając
[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.