Karetka dla Malty już jest

Na początku marca myślenicki Oddział Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna poniósł dotkliwą stratę. Nasz ambulans podczas służby w walce z Covid-19 uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Dzięki zdecydowanym działaniom załogi karetki oraz Straży Pożarnej nikt nie odniósł obrażeń, ale straciliśmy nasz najcenniejszy sprzęt. Stało się to w dodatku w szczycie trzeciej fali pandemii, gdzie liczyła się każda karetka, którą można było wysłać do pacjenta.

Dzień po pożarze zwróciliśmy się za pomocą mediów społecznościowych o wsparcie w tak trudnej sytuacji, ogłaszając zbiórkę pieniędzy na zakup nowego pojazdu. Nie spodziewaliśmy się tak szybkiej i hojnej pomocy. Malta przekonała się wówczas, ilu ma przyjaciół. Nigdy nie zapomnimy słów: „Tyle lat wy pomagaliście nam, teraz my możemy odwdzięczyć się w potrzebie”

Dzięki wsparciu władz samorządowych, fundacji, firm oraz licznych indywidulanych darczyńców udało się zebrać środki, które pozwoliły na zakup karetki oraz specjalistycznego wyposażenia medycznego pojazdu. Cieszyliśmy się każdego dnia, widząc jak z kolejną wpłatą rosną szansę na realizację celu. Naszą akcje wsparły lokalne media, dzięki którym temat pozyskania ambulansu dotarł do dziesiątek tysięcy ludzi.

Możemy już dzisiaj ogłosić, że Oddział Myślenice zakupił karetkę w doskonałym stanie technicznym, z niewielkim przebiegiem, spełniającą z nadwyżką nasze oczekiwania co do parametrów technicznych. Nasi kierowcy, którzy mogli już przetestować nowy nabytek są pod wrażeniem jakości i płynności z jaką prowadzi się pojazd. Mercedes Sprinter o jaki wzbogacił się Oddział Stowarzyszenia, będzie nam świetnie służył w tej i a może i przyszłej dekadzie. Obecnie jesteśmy na ostatnim etapie doposażenia karetki w nowoczesny sprzęt i już planujemy pierwsze zabezpieczenia medyczne oraz transporty.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia władz samorządowych, w szczególności burmistrza Miast i Gminy Myślenice, Pana Jarosława Szlachetki, który już na drugi dzień do tragicznym wypadku obiecał wsparcie. Nasze działania wsparł także starosta Powiatu Myślenickiego, Pan Józef Tomal, a także Gminy Dobczyce i Wiśniowa, dzięki którym będziemy mogli zapewnić wyposażenie karetki w nowoczesny, kosztowny, lecz niezbędny sprzęt, taki jak defibrylator LifePak15, nosze samojezdne z możliwością transportu dzieci, a także krzesełko do transportu pacjentów w bezpieczny sposób po schodach. Zakup tak nowoczesnej karetki nie byłby też możliwy bez przychylności i wsparcia ze strony Fundacji Orlen i Fundacji Tauron. Dziękujemy też setkom indywidulanych darczyńców i wszystkim, którzy wsparli nas w trudnych chwilach dobrym słowem.

Po trzymiesięcznej przerwie mieszkańcy naszego powiatu znów będą mogli korzystać ze służby Maltańczyków oraz nowoczesnego pojazdu. W najbliższym czasie karetkę w znanych maltańskich barwach będzie można zobaczyć już podczas procesji Bożego Ciała na Myślenickim Rynku w dniu 3 czerwca.

foto: aechiwum