czwartek, 30 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Klub Senior + w Myślenicach to kolejna oferta na aktywność dla osób starszych!

informacja prasowa UMiG Myślenice

Z myślą o osobach w wieku powyżej 60 lat powstał w Myślenicach Klub „Senior+”! Placówka działa już od początku roku w strukturach Centrum Usług Społecznych, a jej siedzibą jest Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. W poniedziałek 20 lutego odbyło się symboliczne otwarcie, a seniorzy z tej okazji spotkali się w przedstawicielami władz – burmistrzem Jarosławem Szlachetką i wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą.

– Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu… stąd ta kolejna ważna inwestycja, która wynika z realnych potrzeb społecznych mieszkańców. Dzięki Klubowi Senior +, który oddajemy do użytku Myślenice stają się jeszcze bardziej przyjazne seniorom. To między innymi takie przedsięwzięcia, mają za zadanie aktywizować seniorów, utrzymać jak najdłużej w dobrym zdrowiu i aktywności fizycznej. Patrząc na to jak prężnie funkcjonuje od ponad trzech lat Dzienny Dom Senior Plus jestem przekonany, że także i tutaj seniorzy każdego dnia będą mogli rozwijać swoje zainteresowania i pasje w dobrym towarzystwie – mówił tuż przed uroczystym przecięciem wstęgi burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, dziękując jednocześnie wszystkim, którzy przyczynili się do otwarcia placówki dla seniorów.

Klub „Senior+” jest drugą samorządową placówką na terenie Gminy Myślenice, który kieruje swoją ofertę do seniorów. Oprócz tego działają przecież Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Myślenicki Klub Seniora, od lat Gmina Myślenice stosuje Myślenicką Kartę Seniora, a dzięki współpracy ze stowarzyszeniem MANKO bierze udział w projekcie Gmina Przyjazna Seniorom. Klub Senior + rozpoczął działalność od 1 stycznia bieżącego roku, natomiast już w roku 2022 realizowany był Moduł I Rządowego Programu Wieloletniego „Senior+”- utworzenie i wyposażenie Klubu. Celem strategicznym Programu „Senior+”- jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym, zapewnienie wsparcia seniorom – osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 lat i więcej – poprzez umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności.

– Aktywność i integracja – to dwa najważniejsze cele określające działania polityki dedykowanej seniorom. Ten wyjątkowy azymut ukierunkowuje nasze myśli także na szeroko rozumiane działania międzypokoleniowe. Jestem przekonany, że właśnie takim miejscem będzie otwarty dzisiaj Klub Senior+ i, że miejsce to będzie tętniło życie. Uwaga skierowana na seniorów, która realizuje się poprzez programy rządowe rządu premiera Mateusza Morawieckiego, to wyraz troski i odpowiedzialności społecznej. Jak widać na przykładzie Myślenic, samorządy mogą rozwijać swoją politykę społeczną dedykowaną tej grupie właśnie dzięki środkom rządowym. Otwarty dzisiaj Klub powstał przy finansowym wsparciu takich właśnie funduszy, sięgającym niemal 80% kosztów zadania – dodał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Oferta klubu jest skierowana do nieaktywnych zawodowo seniorów 60+ z Gminy Myślenice, którzy chcą wyjść z domu i spędzać wolny czas, rozwijając swoje zainteresowania w gronie osób w podobnym wieku. W ramach uzyskanych funduszy wyposażono pomieszczenia udostępnione przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Pozyskana przez gminę Myślenice kwota dotacji z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na otwarcie Klubu Senior + wyniosła 148 900 zł, natomiast z miejskiego budżetu dołożono 41 100 zł. Ogółem na zadanie przeznaczono 190 000 zł.

– Utworzyliśmy i w pełni wyposażyliśmy pracownię komputerową z czterema stanowiskami, siłownię ze sprzętem sportowym oraz fotelem masującym. Posiadamy wyposażoną w nowoczesny sprzęt kuchnię, gdzie odbywają się warsztaty kulinarne. Seniorzy chętnie angażują się w prace manualne i warsztaty arteterapii. Udostępniana seniorom infrastruktura i zakupiony sprzęt pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. Obecnie z zajęć korzysta prawie 30 seniorów. Klub działa przez pięć dni w tygodniu po pięć godzin. Uczestnictwo w poszczególnych działaniach jest dobrowolne i wynika z predyspozycji i potrzeb seniorów. Proponowane zajęcia uwzględniają możliwości psychofizyczne i bariery funkcjonalne osób starszych – dodaje Marta Łaszczyk-Lichoń, zastępca dyrektor Centrum Usług Społecznych w Myślenicach.

Osoby chętne do skorzystania z oferty Klubu Senior + mogą wciąż się zgłosić poprzez wniosek złożony do Centrum Usług Społecznych w Myślenicach. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Spotkania seniorów w klubie odbywają się od poniedziałku do piątku, w poniedziałek i czwartek w godz. 12.00-17.00, w pozostałe dni od 10.00 do 15.00. Szczegółowych informacji udziela pracownik Klubu „Senior+” Ola Burda – tel. 881 551 517

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.