sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Kolej połączy Myślenice z Krakowem – podpisano umowę na dokumentację!

informacja prasowa UMiG Myślenice

Na myślenickim Rynku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa. Sygnowanie dokumentów poprzedziła konferencja prasowa z udziałem władz Polskich Kolei Państwowych, Województwa Małopolskiego, parlamentarzystów oraz samorządowców. To kolejna umowa wspierana finansowo z rządowego „Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r.” Szacunkowa wartość tego projektu to ponad 150 mln zł.

Podpisana przez prezesa PLK SA Ireneusza Merchela i przedstawicieli samorządu wojewódzkiego marszałka Witolda Kozłowskiego oraz wicemarszałka Łukasza Smółkę umowa przewiduje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod budowę nowej linii kolejowej do Myślenic. W wydarzeniu wzięli udział również m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, posłowie na Sejm RP Filip Kaczyński oraz Władysław Kurowski, burmistrzowie i wójtowie z gmin sąsiadujących z Myślenicami – burmistrz Sułkowic Artur Grabczyk, wójt Sieprawia Tadeusz Pitala, wójt Pcimia Piotr Hajduk, radni województwa małopolskiego Tadeusz Gadacz, Stanisław Bisztyga i Robert Bylica, a także przedstawiciele władz i Rady Miejskiej w Myślenicach.

– Nasze marzenia i ambicje stają się faktem. Dzięki rządowemu programowi Kolej Plus, dobrym decyzjom Zarządu Województwa Małopolskiego i naszej determinacji jesteśmy o krok od połączenia siły Krakowa z potencjałem Myślenic. To dzięki dokumentacji projektowej będzie mogło powstać nowe połączenie kolejowe, które przybliży te dwa ważne Małopolskie miasta. Dzięki kolei naszym mieszkańcom zapewnimy w końcu szybki, bezpieczny i ekologiczny transport kolejowy w codziennych podróżach do szkoły, na studia, do pracy czy do instytucji publicznych. Dla Myślenic i całej „Ziemi Myślenickiej” połączenie kolejowe to będzie coś na miarę legendarnego „Złotego Pociągu”. To dla nas szansa na rozwój gospodarczy i rozwój społeczny. Kolej na Myślenice! – mówił podczas konferencji na Rynku w Myślenicach burmistrz Jarosław Szlachetka.

W ramach opracowania dokumentacji projektowej o szacunkowej wartości przeszło 150 mln zł zostanie przygotowana inwestycja polegająca na budowie linii kolejowej pomiędzy krakowskimi Swoszowicami, a centrum Myślenic. Szlak o długości ok. 22 km będzie prowadził m.in. dwoma tunelami kolejowymi. Wybudowane zostaną również nowe wiadukty i mosty. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Z dostępu do kolei skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale i trzech podkrakowskich gmin – razem ok. 72 tys. mieszkańców.

Pociągi w podgórskim terenie pojadą z prędkością do 120 km/h. Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic szacowany jest na ok. 40 minut. Wnioskodawca przewiduje, że z połączenia kolejowego skorzysta średnio ok. 6 tys. podróżnych na dobę. Ponadto planuje się, że pociągi będą kończyły bieg w samym centrum Myślenic, przy estakadzie, co stwarza możliwość dogodnej przesiadki na inne środki transportu. Dzięki inwestycji zwiększy się rola kolei – ekologicznego środka transportu – w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Projekt pozwoli zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających codziennie do stolicy Małopolski i przez to zredukować hałas oraz zanieczyszczenie powietrza. To kolejny projekt, na który PLK SA podpisały w ostatnim czasie umowy z samorządem Małopolski. Dzięki Programowi Kolej Plus powstanie również połączenie kolejowe Krakowa z Niepołomicami oraz łącznica, która skróci podróże pociągiem do Olkusza.

Z Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw: 7 w śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2029 r. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart ok. 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego – kolei.

Foto: archiwum UMiG Myślenice

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.