środa, 29 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Konkurs poetycki „Portret kobiecy” rozstrzygnięty

informacja prasowa MBP w Dobczycach

To był piękny wieczór! Było słowo, muzyka, miła atmosfera i temat kobiecości. Zaproszeni goście oraz laureaci konkursu „Portret kobiecy” (nie wiedząc, które miejsce otrzymali) przeczytali poezję i prozę w IV aktach – Kobiecość, Dzisiaj, Jutro, Nic dwa razy się nie zdarza. Teksty przeplatały piosenki w wykonaniu Anny Stożek i Marek Cieślaka. Całość rozpoczęła i zwieńczyła twórczość Wisławy Szymborskiej. Dodatkowo swoje dwa utwory zaprezentował Jurek Fedirko (przewodniczący komisji konkursowej).

Później moment, na który wiele osób czekało. Nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu literackiego „Portret kobiecy”, który trwał od 18 września do 21 października 2023 r. Wszystkie prace były dla komisji anonimowe i zakodowane numerycznie i literowo.

Jury w składzie Jurek Fedirko (poeta, polonista), Dorota Mistarz (bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach) i Grażyna Krzystańska (nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach) rozpatrywało powierzone teksty w czterech kategoriach: 1) młodzież szkół podstawowych z klas VII i VIII; 2) młodzież szkół średnich; 3) dorośli – poezja; 4) dorośli proza. Jury podjęło następujące decyzje – po rozkodowaniu przez organizatora – przyznało następujące nagrody: 1) młodzież szkół podstawowych z klas VII i VIII: 1, 2 i 3 miejsca – nie przyznano, wyróżnienie: Kamila Piwowarska, 2) dorośli – poezja: 1 miejsce – Katarzyna Krawiecka i Kazimierz Budyn, 2 miejsce – nie przyznano, 3 miejsce – Edyta Zając i Marta Grucela, wyróżnienie – Barbara Jamka i Dominika Liszkiewicz, 3) dorośli – proza: 1 miejsce – Natalia K. Palonek, 2 miejsce – Leszek Głuś, 3 miejsce – Magdalena Goc, wyróżnienie – Regina Sobik, 4) młodzież szkół ponadpodstawowych: 1 miejsce – Adrian Domanik, 2 miejsce – Emilia Świtała, 3 miejsce – Izabela Sromek, wyróżnienie – Julia Wandas, 5) Grand Prix za najlepszy tekst konkursu otrzymał Adrian Domanik

Nagrodzone teksty pojawią się już niebawem na stronie biblioteki: https://biblioteka.dobczyce.pl/projekty/projekt-kobiecy Nagrody ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna w Dobczycach, dofinansowano je również ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Honorowym patronatem konkurs objął burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś, który również ufundował nagrodę Grand Prix. Ponadto część nagrodzonych otrzymała upominki od Avon Katarzyna Matoga oraz Kolorowe Smaki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Cieszymy się, że podzieliliście się z nami Waszą twórczością.❤️ Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w wydarzenie. Dziękujemy jury za ogrom pracy i niełatwy wybór. Dziękujemy śpiewającym Annie i Markowi oraz czytającym, w tym przedstawicielom Teatru pod Zamkiem w Dobczycach: Katarzyna Matoga i Arkadiusz Koliński. Składamy podziękowania wszystkim, którzy mieli, choć najmniejszy wkład w wydarzenie. Czujcie się docenieni.

Spotkanie „Kobiety w słowie i muzyce” było zwieńczeniem projektu Portret kobiecy, czyli twórcza biblioteka słowa, który realizowany był przez dobczycką bibliotekę od marca 2023 r. Autorką i pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Małgorzata Molendys. W ramach Portretu kobiecego oprócz konkursu literackiego odbyły się spotkania: Twórcza kobieta (warsztaty ceramiczne z Iwoną Płoskonką), Kobieta z kwiatem (warsztaty florystyczne z Elżbietą Bogacz), Kobieta w poszukiwaniu swojego stylu i Kobieta z apaszką (warsztaty ze stylistką Justyną Kowalcze), Kobieta z książką (spotkanie autorskie z Edytą Świętek). Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.