środa, 29 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Malarstwo Edwarda Dudy w dobczyckim RCOS-ie

informacja prasowa MGOKiS w Dobczycach

Na wystawę malarstwa Edwarda Dudy, samouka, absolwenta Szkoły Rzemiosł Budowlanych w Zakopanem oraz Politechniki Krakowskiej zaprasza dobczycki MGOKiS. Wernisaż wystawy zatytułowanej: „Wyczarowane z drewna” odbędzie się 7 marca (czwartek) o godzinie 18 w Regionalnym Centrum Oświatowo – Sportowym im. Burmistrza Marcina Pawlaka w Dobczycach.

Swoją przygodę ze sztuką Edward Duda rozpoczął stosunkowo późno, bo mając prawie 60 lat. Wypracował własną, niepowtarzalną technikę oraz styl, nazywany przez przyjaciół „eduardiańskim”. Obrazy, rzeźby, instalacje tworzy Duda ze wszystkiego i na wszystkim, co dała natura.

Wyczarowane z drewna” to niezwykły cykl obrazów, stworzonych przez artystę na … korze, deskach, sklejkach i fornirach. Obrazy Edwarda Dudy można podsumować m.in. słowami – twórcza adaptacja. Natura stwarza tak wiele cudownych i niepowtarzalnych faktur. Dają one mnóstwo możliwości, aby zobaczyć w nich nie tylko piękno, ale i twórczo je zaadaptować do nowego życia. Edward Duda właśnie to robi, opracowując plastycznie faktury – dodaje kolor, by pokazać jak wiele ukrytego piękna jest w starej desce, sklejce czy kawałku zdjętej kory. Tylko bogaty świat jego wyobraźni znajduje w nich od razu – piękne krajobrazy, kwiaty, pędzące konie, grupy ludzi, czy religijne motywy. Są to wszystko unikatowe prace – niepowtarzalne – raz stworzyła je natura, a Edward Duda znalazł dla nich nowe unikatowe życie. Jest to banalnie proste w końcowym przekazie, wymagało jednak wielu wcześniejszych poszukiwań i tego jego bogatego świata wyobraźni. Powoływanie do nowego życia naturalnych faktur i kolorów, to wielkie odkrycie i sukces Edwarda Dudy zarówno plastyczny jak i artystyczny.

Edward Duda urodził się w 1951 roku w Nowym Targu.

foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.