niedziela, 16 czerwcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Memoriał Stacha Cichonia 2019

Zawody sportowe w dziewięciu dyscyplinach oraz charytatywny spektakl Misterium Męki Pańskiej, wielki finał w hali widowiskowo-sportowej w Myślenicach oraz licytacje pamiątek i loterie fantowe z przeznaczeniem na leczenie dwójki dzieci – Emilii Judasz oraz Mateusza Chrobaka.

Charytatywna pomoc ma swój początek w 2008 roku. Wtedy podczas meczu Orła Myślenice z Tempem Rzeszotary zorganizowano zbiórkę na operację Mateuszka Chrobaka, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Zebrano wówczas 10 tys. zł. Z czasem akcja zmieniła się w piłkarski turniej w hali widowiskowo-sportowej na Zarabiu, a w kolejnych latach dochodziły towarzyszące imprezy sportowe, z których całkowity dochód przeznaczano na leczenie Mateusza Chrobaka i drugiej osoby. Z pomocy lokalnej drużyny wielkich serc, jak nazwano organizatorów Memoriału im. Stacha Cichonia skorzystali między innymi Krzysztof Rak, Bogdan Marszałek, Laura Kurowska, czy Krzysztof Rak.

Do piłki nożnej dołączały z czasem Maraton Zumby Fitness, zawody pływackie, rodzinny bieg happeningowy, turnieje siatkówki, zawody cross fit, a w tym roku do szerokiej gamy konkurencji dołączają także turnieje w badmintona oraz tenisa. W porównaniu z poprzednim rokiem odpadły natomiast zawody narciarskie oraz strzeleckie.

Finałowa część turnieju piłkarskiego z udziałem ośmiu najlepszych zespołów zostanie rozegrana 3 marca od rana, natomiast faza pucharowa i wielki finał w godzinach od 12:30 do 14:00. Mecze stoją od lat na bardzo wysokim poziomie, a w kilkuletniej historii zwycięzcą zawsze okazywała się mocna ekipa. Tytułu sprzed roku będzie bronić Lambada FC, która w fazie grupowej trafiła na takie zespoły jak Byfa (dwukrotny zwycięzca turnieju), Bez nazwy oraz Frostol Rudnik. W równoległej grupie zmierzą się co roku mocna Stomatologia Stupka, Kmita Zabierzów, zespół Diamond oraz złożona głównie z zawodników Orła Myślenice drużyna Cavalieros, która kilkukrotnie znajdowała się już na podium tego turnieju.

3 marca o godzinie 13:00 pod halą widowiskowo-sportową wystartuje także rodzinny bieg happeningowy na 4 kilometry. Tego dnia w hali na Zarabiu odbędzie się także finałowy mecz zakręconego turnieju siatkówki. Wcześniej w halach Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach oraz ZSTE im. Mikołaja Reja odbędą się turniej kobiet (23 lutego) oraz eliminacje wspomnianych zawodów, które zaplanowano na sobotę 2 marca. Zwieńczeniem finałowej niedzieli będzie licytacja pamiątek, wręczenie nagród we wszystkich dyscyplinach sportowych, a następnie energiczna Zumba, czyli taniec fitness.

Niemal równocześnie w myślenickiej strzelnicy odbędzie się turniej strzelecki. W planie jest między innymi strzelanie zapoznawcze z Pistoletów Wojskowych i Pistoletów Maszynowych, a następnie firma BulletRun zorganizuje pierwszy otwarty turniej strzelecki i prezentację przykładów uzbrojenia Wojsk Specjalnych. Cegiełka za wstęp i charytatywne wsparcie wynosi 60 zł.

Nowymi dyscyplinami, które dołączają do harmonogramu charytatywnego Memoriału są turnieje tenisa oraz badmintona. Ten pierwszy odbędzie się w niedzielę 24 lutego od rana w hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 w Stróży, natomiast na zawody tenisa TKKF Uklejna Myślenice zaprasza do Giebułtowa w sobotę 2 marca. Na krytych kortach Tennis County Club odbędzie się turniej deblowy. Dochód z wpisowych do turniejów oczywiście podobnie jak we wszystkich innych imprezach w ramach Memoriału zasili zbiórkę na leczenie dwójki dzieci.

Po raz pierwszy w zbiórce pomoże Studio treningu personalnego „Active Academy” z Zakliczyna, która 2 marca przeprowadzi Cross Challenge, czyli zawody polegające na sprawdzeniu swojej formy fizycznej w treningu cross fit. Po raz kolejny w charytatywną zbiórkę zaangażuje się też myślenicki Cross Spot, a zawody w Cross Training w siłowni przy ul. Traugutta 5 odbędą się w sobotę 23 lutego.

Również 23 lutego na krytej pływalni Aquarius w Myślenicach odbędzie się pływacki miting, polegający na pomocy dzieciom poprzez ilość przepłyniętych kilometrów. Każdy uczestnik otrzyma medal i poczęstunek, a najwytrwalsi sięgną po nagrody. Tego dnia w godzinach 14 – 16 wstęp na basen kosztować będzie symboliczną złotówkę, a datki za opłatę startową trafią na charytatywną zbiórkę.

Zwieńczeniem charytatywnej zbiórki będzie spektakl Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Grupy Misterium, który odbędzie się w niedzielę 17 marca o 18:15 na Scenie Teatralnej Domu Katolickiego przy ul. 3 Maja 1a w Myślenicach.

Emilka Judasz ma niespełna trzy lata, urodziła się z zespołem Downa i ciężką wadą serca. Przeszła już siedem operacji pomimo tak krótkiego czasu od narodzin. W wyniku komplikacji pooperacyjnych okazało się, że Emilka potrzebuje rozrusznika serca. Uszkodzona została przepona, uwidoczniły się napady padaczkowe, podejrzenie Choroby Hirschsprunga (niedrożność jelit) i poważne problemy z płucami. Obecnie Emilka jest pod stałą opieką wielospecjalistyczną, co wiąże się z częstymi badaniami kontrolnymi. Emilka dzielnie walczy z wszystkimi przeciwnościami jakie przyniosła jej choroba, ale Zespołu Downa nigdy nie uda się w pełni pokonać. Obniża on między innymi sprawność ruchową dziewczynki (obecnie siedzi – jeszcze nie chodzi samodzielnie, nie mówi, karmiona jest tylko sondą). Nadal potrzebna jest stała i intensywna rehabilitacja, zajęcia z logopedą, które pomogą jej osiągnąć jak najwyższy poziom rozwoju zarówno psychicznego jak i fizycznego. Leki i rehabilitacja dla Emilki wymagają wysokich nakładów finansowych, stąd pomoc organizatorów charytatywnego Memoriału im. Stacha Cichonia.

Mateusz Chrobak natomiast urodził się ze skomplikowaną wadą serca, przeszedł szereg trudnych operacji, a jego codzienne funkcjonowanie wymaga kosztownego leczenia. W kwietniu ubiegłego roku Mateusz przeszedł wstawianie następnego stentu w naczynie wieńcowe. Zabieg był bardzo ryzykowny i trudny, ale udało się. Pomimo tego lekarze zaznaczali, że z każdym dniem jego organizm może słabnąć i te obawy się potwierdziły.

W lipcu rozpoczęto proces rekrutacji Mateusza na przeszczep serca, jest pod stałą kontrolą kardiologów, obstawiony lekami pomagającymi pracować sercu.

Organizatorzy informują o możliwości przekazania dowolnych gadżetów na licytację pamiątek oraz loterie fantowe, które zostaną przeprowadzone 3 marca w hali widowiskowo-sportowej.

– Zachęcamy do udziału w naszej imprezie nie tylko przez swoją obecność, ale także poprzez oddanie gadżetu na licytację pamiątek, wsparcie finansowe lub sponsoring. Każdy datek do puszki, czy wpisowe w którychkolwiek zawodach zasila konto leczenia Emilki i Mateusza. W razie chęci pomocy zapraszamy do kontaktu poprzez e-mail memorialstacha@gmail.com lub nasz profil na Facebooku, gdzie umieszczamy bieżące informacje – mówią organizatorzy.

Imprezę swoim patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka i jest współfinansowana w ramach Inicjatywy Lokalnej.

Na zdjęciu: Mateusz Chrobak ( w okularach) w otoczeniu swojej rodziny.

foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.