środa, 8 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza

informacja prasowa myślenickiego Muzeum Niepodległości
Muzeum Niepodległości w Myślenicach wraz z burmistrzem Miasta i Gminy Myślenice Jarosławem Szlachetką i prezesem Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie Tomaszem Otrębskim serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy i rozpoczęcie przez myślenickie Muzeum Niepodległości projektu „Powstańcy styczniowi Ziemi Myślenickiej”.
Powstanie Styczniowe to wielki zryw niepodległościowy, który wpłynął na kształtowanie się postaw społecznych i uformowanie się polskiego narodu zdolnego w późniejszych latach do odbudowy kraju po trudnym okresie rozbiorowym. Podczas tego rozgrywanego w latach 1863 – 1864 r. powstania walki były toczone na obszarze zaboru rosyjskiego, ale również mieszkańcy innych polskich regionów czynnie wspierali powstańców tak w walce, jak i w zakresie pomocy ekonomicznej. Z okazji przypadającej na ten rok 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zapraszamy Państwa na opowieść o myśleniczanach, którzy w styczniu 1863 roku opuścili swoje bezpieczne domostwa i szkoły i udali się do zaboru rosyjskiego, aby wspomóc w walce niepodległościowej swoich rodaków. Na wystawie poznamy historię Andrzeja Marka, Edwarda Kleberta czy Emil Schünke oraz kilkunastu innych powstańców z regionu Myślenic. Dzięki współpracy z Fundacją imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie w gablotach będzie można podziwiać ponad 70 eksponatów, w tym przede wszystkim broń używaną przez powstańców. Na oglądnięcie czekają pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki i oczywiście nieśmiertelne kosy, bosaki i widły powstańcze. Prawdziwym rarytasem jest strzykawka na truciznę (znaleziona pod Chęcinami) i składana szabla – oba te przedmioty zaprojektowano do zamachów skrytobójczych organizowanych podczas Powstania Styczniowego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 17.00 na sali wykładowej Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Podczas wernisażu dr Andrzej Małysa wygłosi wykład wprowadzający w tematykę wystawy.
Kolejne prelekcje dotyczące różnych aspektów Powstania Styczniowego odbędą się w lutym i w marcu. Dla uczniów szkół podstawowych i średnich przygotowaliśmy również specjalną lekcję muzealną o powstańcach styczniowych z Myślenic. Zapraszamy.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.