Jako ojciec chciałbyś uchylić nieba swoim dzieciom. Chcesz być dla nich najlepszą wersją siebie, a wychodzi… no cóż, różnie. Jesteśmy tylko ludźmi, a do bycia rodzicem nikt nas nie przygotowuje, ale właśnie rusza cykl szkoleń i warsztatów, które mogą Ci w tym pomóc – najbliższe już w piątek 21 października
Projekt „Myśleniccy ojcowie” to pomysł zintegrowania ojców z naszego terenu i stworzenia grupy wsparcia, która będzie wspierać się wzajemnie na swojej drodze ojcostwa. Zakłada on cykl spotkań z ciekawymi prelegentami i stworzenie płaszczyzny do wymiany doświadczeń i wiedzy a spotkania pomogą poczuć się pewniej tym ojcom, którzy wciąż szukają swojej ścieżki albo którzy dopiero niedawno zaczęli się zastanawiać nad tematem.
Są ojcami mieszkającymi w gminie Myślenice, spotkali się na kursie pozytywnej dyscypliny. Jako, że grupa była dość zgrana, postanowiliśmy podjąć działania zmierzające do jej formalizacji, aby nadal móc się spotykać wspólnie poruszając tematykę związaną z wychowaniem dzieci, rodziny ale nie tylko. Dzięki dotacji z Inicjatywy Lokalnej udało się zorganizować cykl spotkań, a kolejne odbędzie się już w piątek 21 października o godz. 18 w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu.
Tym razem ojcowie skupią się na tematem perswazji – czy to łatwe? Zastanowią się jakim rodzicem są i nad swoim stylem rodzicielstwa w praktyce. Spróbują dociec jaka jest różnica między odpuszczanie, a rozpieszczanie; wymyślić złoty środek na podział obowiązków domowych i ich egzekwowanie. Spotkanie zakończy poznanie zasady „4 kroków” do współpracy z dziećmi i nie tylko.
Spotkanie poprowadzą Aneta Wójcik i Agnieszka Czeczenikow – trenerki pozytywnej dyscypliny, na warsztatach, której zawiązała się nieformalna grupa ojców. Pozytywna Dyscyplina to znana na całym świecie metoda wychowawcza, która pomaga rodzicom skutecznie radzić sobie z codziennymi trudnościami, takimi jak ubieranie się, wychodzenie z domu, kłótnie między rodzeństwem, sprzątanie, mycie zębów, itp.; zrozumieć, akceptować i wzmacniać swoje dzieci oraz wychowywać je na mądrych, pewnych siebie, odpowiedzialnych i wrażliwych dorosłych.
Tematem kolejnych będzie przedsiębiorczość. Uczestnicy zastanowią się jak wychować dziecko przedsiębiorcze i nauczyć je inteligencji finansowej. Wstęp do dyskusji przeprowadzi dr Wioletta Kilar – dyrektor Instytutu Geografii UP, Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości. Cel zajęć to uświadomienie uczestników o roli, jaką pełni przedsiębiorczość w życiu prywatnym i zawodowym, wzmocnienie świadomości na temat konieczności rozwijania zachowań przedsiębiorczych od najmłodszych lat, kształtowania inteligencji finansowej od etapu przedszkolnego w celu oraz sprostania wyzwaniom współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata i jaką rolę w tym wszystkim jest rola odpowiednich nawyków.
– Najważniejszym rezultatem projektu jest próba w walki z powszechnymi stereotypami dotyczącymi ojców. Silnie zakorzenione, ponadczasowe, uwarunkowane kulturowo przekonania dotykają wielu ważnych obszarów nie tylko naszego codziennego życia, ale również rodzicielstwa – tłumaczy Bartek Burkiewicz, jeden z pomysłodawców myślenickiego klubu ojca. – Bardzo często tkwimy w pułapce przekonań, które nie pozostają bez wpływu ani na nas, ani na nasze dzieci. Zniekształcają one bowiem rzeczywistość. Odbierają nam i naszym dzieciom możliwość swobodnego decydowania o sobie, podejmowania autonomicznych decyzji i postrzegania świata zgodnie z naszą wizją i potrzebami. Tak bardzo mocno się do nich przyzwyczajamy, że często trudno nam uwierzyć w to, że mogą nam nie służyć. Dlatego ważne jest, aby o nich rozmawiać, przyglądać się im bez wartościowania siebie i innych – dodaje.
Tak twierdzą organizatorzy z takich spotkań można wynieść wiele praktycznych wniosków. Motywuje też samo zobaczenie innych mężczyzn, którzy jak ty pragną się rozwijać w byciu coraz lepszym ojcem, opracowują własne plany, dzielą się radościami i trudnościami z ich realizacji. Szczerość i wsparcie innych są równie ważne jak przekonanie o posiadaniu właściwych odpowiedzi. Ojcowie spełniający się na tej drodze to ci, którzy są w stanie uczyć się na błędach i rozwijać się w trudnych czasach. Inni mężczyźni mogą mieć wpływ na sukcesy twojego ojcostwa, a i ty możesz się z nimi podzielić swoją wiedzą.