informacja prasowa Muzeum Niepodległości w Myślenicach
Jak już słuchać wykładów w takie piękne lato, to najlepiej o ciepłym i egzotycznym Egipcie. Zapraszamy na nasze kolejne „Spotkanie z historią” nawiązujące do naszej wystawy czasowej „Tajemnice starożytnego Egiptu”. Tym razem znana polska egiptolożka Halszka Przychodzień opowie o tym, co badania mumii mówią nam o starożytnych chorobach. Wykład odbędzie się we wtorek 25 lipca o godzinie 17.00.
Halszka Przychodzeń, na co dzień pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła archeologię na UW ze specjalnością egiptologia. Od 2023 roku jest członkiem polskiej Misji Skalnej, poszukującej na terenie Deir el Bahari królewskiego grobowca. Specjalizuje się w badaniu mumii egipskich i ludzkich szczątków, szczególnie nowoczesnych technik badawczych. Jej prawdziwą pasją są paleopatologie, czyli starożytne choroby. Autorka popularnego na FB bloga: Mumie egipskie i paleopatologie.
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach i Muzeum Niepodległości w Myślenicach zapraszają na wykład Łukasza Gieruszczaka pt. „Wiek romantycznej gorączki. Powstańcy, emigranci, poeci w zachodniej części dawnego cyrkułu myślenickiego”, który odbędzie w piątek 11 sierpnia w myślenickiej instytucji przy ul. Traugutta 11.
Ta historia zaczęła się w zachodniej części cyrkułu myślenickiego, na pograniczu Galicji, Śląska Austriackiego i Śląska Pruskiego. Młody baron Karol Józef Larisch, dziedzic dóbr osieckich, przystaje do swego szwagra Jana Nepomucena Sułkowskiego, by walczyć u boku Napoleona. Piętnaście lat później dusza rewolucjonisty obudzi się w nim raz jeszcze. Ruszy na pomoc uczestnikom powstania listopadowego…
Łukasz Gieruszczak – dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach – opowie o próbach odzyskania niepodległości podejmowanych przez właścicieli majątków ziemskich z zachodniej części cyrkułu myślenickiego w pierwszy dekadach XIX wieku. Będzie także o rodzinie Larischów i ich kontaktach ze środowiskiem Wielkiej Emigracji. Spotkanie organizowane jest w ramach realizacji projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
11 sierpnia 2023 (piątek), godz. 17.00, Muzeum Niepodległości w Myślenicach, ul. Traugutta 11, wstęp wolny! Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
[post_gallery]