czwartek, 18 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Nagrody „Amicus Hominum” przyznane

W tegorocznej XIV edycji konkursu „AMICUS HOMINUM” dwoje myśleniczan zdobyło nagrody, które są przeznaczone dla III sektora w Małopolsce – sektora fundacji i stowarzyszeń, który liczy ponad 7 tys. zarejestrowanych podmiotów.

Rozdanie nagród odbyło się podczas XXII Małopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych, które odbyło się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Pierwsza nagroda była wręczona w kategorii „SPORT I EDUKACJA”, a druga w kategorii „INICJATYWA MŁODYCH”. Laureaci i wyróżnieni odebrali statuetki m.in. z rąk Edwarda Czesaka – członka Zarządu Województwa Małopolskiego. W gratulacjach przy przekazywaniu nagród brali udział: Robert Bylica – radny Województwa Małopolskiego, m.in. przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego, członek Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Stanisław Bisztyga – radny Województwa Małopolskiego, m.in. członek Komisja Kultury i Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki; Marta Mordarska – radny Województwa Małopolskiego, m.in. przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej, I wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i członek Komisji Głównej.

Nagroda „AMICUS HOMINUM”  –  pomocna dłoń dla drugiego człowieka jest przyznawana od 2006 roku i trafia do osób, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Nagroda promuje ideę wolontariatu i ma charakter honorowy. Nagroda została ustanowiona przez samorząd województwa małopolskiego w celu wyróżnienia osób prywatnych, które działają na rzecz dobra innych i swoją bezinteresowną aktywnością wspierają drugiego człowieka. Poprzez tę nagrodę samorząd województwa chce podziękować wszystkim tym, dzięki których pracy i zaangażowaniu, inwencji i oddaniu upowszechniane są postawy wzajemnej pomocy, wsparcia i poświęcenia dla dobra drugiego człowieka. Jest uzupełnieniem Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego „KRYSZTAŁY SOLI” dla najlepszych organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego. Jest ona również rozwinięciem i kontynuacją polityki samorządu województwa związaną z promocją wolontariatu.

Spośród pięciu kategorii XIV edycji konkursu „AMICUS HOMINUM” i 61 nominowanych do każdej kategorii, w tym roku w kategorii „SPORT I EDUKACJA” został wyróżniony: Jerzy Krygier. W laudacji do nagrody umotywowano, m.in.: w podziękowaniu za całokształt działalności wychowawczej na rzecz młodzieży szkolnej, w obszarze sportu, kultury, oświaty i wypoczynku. Za pełną zaangażowania i pasji pracę na rzecz zachowania dziedzictwa i tożsamości historycznej Ziemi Myślenickiej. W szczególności zaś za kształtowanie i umacnianie, patriotycznych postaw wśród młodzieży.

Bezkonkurencyjna w kategorii „INICJATYWA MŁODYCH” okazała się Beata Mirochna, uczennica II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych  –  Małopolskiej Szkole Gościnności. W laudacji laureatce Beacie Mirochna, napisano: za wyjątkową i pełną zaangażowania działalność prospołeczną, podejmowanie i włączanie się w liczne akcje charytatywne na rzecz osób chorych, cierpiących i potrzebujących, w szczególności osób niepełnosprawnych. Za oddanie, wrażliwość, umiejętność godzenia ról ucznia i społecznika oraz propagowanie wśród rówieśników idei młodzieżowego wolontariatu.

Grand Prix „Amicus Hominum” otrzymała natomiast Maria Jasek, wolontariuszka i uczestniczka WTZ-tów z Lipnika.

foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.