poniedziałek, 22 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Naukobus zawitał do Lubnia

Do Szkoły Podstawowej numer 1 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lubniu zawitał naukobus. Dwadzieścia mobilnych eksponatów z dziedziny: fizyki, biologii i matematyki składających się na wystawę zatytułowaną „Eksperymentuj” rozłożonych zostało w auli szkolnej.

Naukobus to projekt „Nauka dla Ciebie” realizowany na zlecenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przez warszawskie Centrum Nauki Kopernika. Eksponaty przewożone są specjalnie przystosowanym do tego celu autobusem, który przemieszcza się po terenie całego kraju odwiedzając szkoły w małych miejscowościach. Eksponaty pomagają w zrozumieniu niektórych zjawisk fizycznych, uczą, kreują, wzbudzają ciekawość i ciekawość tą zaspakajają (dzięki towarzyszącym każdemu stanowisku tablicom informacyjnym oraz dzięki instruktorom).

Na poszczególnych stanowiskach dzieci dowiadują się między innymi jak powstaje film, w oparciu o jakie prawa i zasady działa kula plazmowa, jakie dźwięki słyszy ludzkie ucho, jak działa wirujące krzesło (teoria zachowania momentu pędu), jak funkcjonuje ludzkie serce. Wśród eksponatów znajduje się także rozkładany model ludzkiego ciała. Dzieci mogą go rozkładać i układać poznając tajniki wnętrza ludzkiego organizmu.

Naukobus przyjeżdża na dwa dni. Obsługuje go trójka instruktorów, którzy służą dzieciom radą i informacją. W Lubniu naukobus także stacjonował przez dwa dni. Wystawę, którą przywiózł obejrzały dzieci z okolicznych szkół (m.in. z SP w Krzeczowie), ale także mieszkańcy wsi, dla których wyznaczono popołudniowe godziny odwiedzin. – Udało nam się ściągnąć naukobus do Lubnia dzięki pomocy naszej nauczycielki Anny Rapacz – powiedziała dyrektorka SP 1 w Lubniu Bernadeta Jakubiak. – Naukobus ma bardzo napięty i wypełniony terminami kalendarz, nie jest wcale tak łatwo zaprosić go do siebie. Tym bardziej cieszymy się, że jest u nas.

Na zdjęciach: Wystawa „Eksperymentuj” w SP 1 w Lubniu

foto: Maciej Hołuj

[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.