czwartek, 22 lutegoMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Niech nie zabraknie nas 16 maja na myślenickim rynku

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Myślenicach zaprasza wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który odbędzie się na myślenickim rynku w dniu 16 maja tego roku w godzinach od 10 do 14.

W tym dniu pragniemy zorganizować Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, który został ustanowiony na wzór państw zachodnich w 1999 roku przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Dzień ten jest okazją do uświadomienie społeczeństwu różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest również okazją do zwrócenia uwagi na bariery istniejące w społeczeństwie m.in: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp. Uniemożliwiają one funkcjonowanie w miarę możliwości psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przypada oficjalnie na 5 maja. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Od lat 5 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest wyrażenie sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne wyrażają tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o taki sam dostęp do dóbr, z jakich korzystają wszyscy obywatele: do edukacji, do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządową, którą tworzą rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczona przez nas pomoc, rehabilitacja i edukacja są niezbędne dla naszych podopiecznych. Prowadzimy szereg placówek takich jak: Ośrodek Wczesnego Wspomagania dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do 7 roku życia, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) dla podopiecznych od 3 do 25 roku życia, który umożliwia realizację obowiązku szkolnego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy „Magiczny Dom” dla dorosłych, którzy ukończyli 25 rok życia. Ponadto organizujemy szereg imprez integracyjnych dla dzieci i rodziców takich jak: Olimpiada Sportowa, Dzień Godności, Jasełka Bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziecka oraz Dzień Rodziny, który jest jednocześnie dniem spotkania dla naszych podopiecznych, wolontariuszy i osób wspierających nasze stowarzyszenie. W chwili obecnej obejmujemy wsparciem ponad 300 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu powiatu myślenickiego i okolic. Osoby niepełnosprawne zaczęły uczestniczyć w lokalnym życiu na równych prawach – są aktywne i szczęśliwe! Naszym mottem działania w Stowarzyszeniu jest hasło „Otwórzmy przed nimi życie”. Realizując to hasło wspólnie otwórzmy przed osobami z niepełnosprawnością szansę na godne życie! Jeszcze raz zapraszamy na myślenicki rynek 6 maja od 10 do 14.

Na zdjęciu: Tak świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przed rokiem.

Foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.