piątek, 29 marcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

NOC GALERII w ramach Europejskiej Nocy Muzeów i Galerii 2023

17.00 CHÓR HURA I MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ WOKALNY MYŚLENICKIEGO OŚRODKA KULTURY I SPORTU

Koncert muzyki rozrywkowej w aranżacjach na chór i fortepian. W programie utwory ludowe i rozrywka z różnych stron świata, znane i mniej popularne, Z filmów, musicali i standardy jazzowe. Akompaniament dla chóru Hura Dawid Kopp, dla zespołu wokalnego Krzysztof Głowacki. Koncert pod dyrekcją Magdaleny Starzec.

Wręczenie nagród laureatom SZKOLNYCH KONFRONTACJI PLASTYCZNYCH 2023. Pejzaż z wizją słońca – spotkanie z twórczością Jerzego Nowosielskiego.

18:00 ANNA SPAŁEK-MŁYNARCZYK – PASTELĄ I OŁÓWKIEM

Jest to wystawa rysunków, szkiców i pasteli z różnych zakątków naszego otoczenia, które mijamy na co dzień. Czasem przechodzimy koło pięknej kamienicy, czy przez krakowski lub myślenicki rynek tak wiele razy, że dopiero inne spojrzenie na te same obiekty i miejsca pozwala nam na nowo odkryć otaczający nas świat i uświadomić sobie, jaki ogromny potencjał i wpływ na nasze postrzeganie, kulturę ma dziedzictwo architektoniczne, piękne zabytkowe kamienice, układy przestrzenne stworzone wieki temu, zabytkowe dworki. I choć ludzi z dawnych epok nie ma już wśród Nas to architektura jest mostem łączącym przeszłość i teraźniejszość, jest świadkiem dawnych i obecnych chwil dla nas i dla przyszłych pokoleń – Anna Spałek-Młynarczyk

Anna Spałek-Młynarczyk: architekt /malarka/ mieszkanka Olszowic. Studia ukończyła pod kierunkiem profesora Wiktora Zina w Katedrze Konserwacji Zabytków, na wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wystawiała swoje prace w Polsce, Irlandii oraz Danii, na wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Od ponad 11 lat prowadzi Galerię i Pracownię Autorską „ANNA” na ul. Szpitalnej 17 w Krakowie www.galeriaanna.pl. Należy do Stowarzyszenia Plastyków „Ondraszek” i współtworzy grupę malarzy – architektów „Yellow Cottage ART GROUP”. Prace z pogranicza impresjonizmu i realizmu Artystka tworzy używając farb olejnych, pasteli suchych oraz ołówka. Powstają w swoim indywidualnym stylu, w potrzebie chwili, z zachwytu nad otaczającym światem, inspirowane tym z czym styka się na co dzień oraz w pracy zawodowej – zabytkową architekturą, dworkami, podwórkami starych kamienic, aurą małych miasteczek i ulic, piękną przyrodą, przeplatane magią zmieniających się pór roku.

19:00 KINGA PIWOWARCZYK – SELFIE

W nieco ponad 10 lat od momentu, kiedy magazyn TIME uznał „selfie” za najmodniejsze słowo roku w Galerii Sztuki Współczesnej MOKiS królują bohaterki. Wystudiowane, w swojej „naturalnej” nonszalancji pozują do kolejnych kadrów. Album rozrasta się i zdaje nie kończyć, stylizacje zmieniają się, a my przewijamy rolkę. Patrzą na nas. Rzucają wyzywająco spojrzenia sprawdzając jak szybko jesteśmy w stanie rozpoznać konteksty.

KROWY. Malarstwo Kingi Piwowarczyk jest bezpretensjonalne jak jej modelki, świeże i dobre.

Kuratorka wystawy: dr Natalia Nowacka

Kinga Piwowarczyk Artystka urodzona w roku 1970 w Myślenicach. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych obroniła w 1995r., będąc jedną z pierwszych dyplomantek prof. Adama Wsiołkowskiego. Od lat mieszka i wiąże swoje życie prywatne oraz zawodowe z Myślenicami. Artystka spełnia się w wielu dziedzinach sztuki, tworząc dzieła nieszablonowe, będące dla niejednego odbiorcy odskocznią od szarej codzienności. Sama o sobie mówi: Fascynują mnie ludzkie fascynacje. Inspiracje stanowi dla niej sam proces tworzenia kultury przez człowieka, co niejednokrotnie pokazuje tworząc między innymi cyk Selfie oraz obrazy interpretujące wielkie dzieła malarskie, filozoficzne i literackie. Odnosi się do szeroko rozumianej pop-kultury, a już w pracach dyplomowych oraz późniejszych cyklach nawiązywała do znanych i lubianych dzieł kinematografii. Poza malarstwem zajmuje się również fotografią, uwieczniając inspiracje napotkane w drodze podczas swoich licznych podróży po Europie. Tworzy również plakaty, zajmuje się projektowaniem graficznym i architektonicznym. Od 1996r. prowadzi z mężem firmę architektoniczną DOM-PROJEKT S.C.

20:00 QL DIXIE BAND – KONCERT JAZZU TRADYCYJNEGO

To przedpremierowe wykonanie programu muzycznego, który myślenicki band przedstawi na V Myślenickim Festiwalu Jazzu Tradycyjnego – Jazz nad Rabą w czerwcu 2023, w programie m.in. szlagiery jazzowe: Basin Street Blues, Sweet Sue – Just You, Baba na Psy, Some of These Days. Koncert pod dyrekcją założyciela zespołu Zbigniewa Morawskiego.

21:00 SEANS FILMOWY – NOWY VERMEER. WYSTAWA WSZECH CZASÓW

Premierowy film z cyklu „Wystawa w Kinie” zaprasza widzów na zupełnie nową wycieczkę po legendarnym amsterdamskim Rijksmuseum, gdzie w 2023 roku ma miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone z całego świata najsłynniejsze płótna tego dawnego mistrza: Dziewczyna z perłą, Geograf, Mleczarka, Mała ulica, Pani pisząca list ze swoją pokojówką czy Kobieta trzymająca równowagę. Łącznie w jednym miejscu zgromadzono aż 28 obrazów. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum – Taco Dibbits.

Bilety na wystawę w Rijskmuseum wyprzedały się w kilka dni. Obecnie wejściówki można dostać już tylko na czarnym rynku, a ich ceny sięgają kilku tysięcy dolarów. Warto, więc wybrać się do kina i zobaczyć tą wyjątkową wystawę na kinowym ekranie. Reżyseria: David Bickerstaff, Czas trwania: 95 minut

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

17:00-24:00 ANDRZEJ BORYCZKO – WODA JEST NAJWAŻNIEJSZA

Tytuł wystawy malarstwa Andrzeja Boryczki to teza, z którą trudno dyskutować. O najstarszych cywilizacjach powstających przed tysiącami lat w dolinach rzek wiemy dzięki kulturze, niezbędnej jak woda w ciągłości oplatania świata. Bezwonna i bezbarwna, potrzebna każdemu z żywych organizmów niezbędna jest również tym, którzy sięgają po akryl.

Malarstwo Boryczki to pamiętnik niezwykłych obrazów z podróży. Tych, które przywozi pod powiekami, na matrycy aparatu, które towarzyszą mu i dojrzewają w jego wyobraźni by jako powidoki powracać w jego twórczej aktywności. Patrząc na kolejne płótna, na malarskie doświadczenia i dojrzałe wybory sposobów dotykania ich powierzchni czujemy budujące się przestrzenie. Autor znów zabiera nas w podróż.

Wycieczki fakultatywne; nowe umiejętności malarskie, sięganie do filozofii, historii sztuki dopełniają się doświadczeniami i kompetencjami widza. Obrazy niepokoją, wciągają nas w swoje odległe plany, wracamy, zawieszamy wzrok w innych punktach. Kropla drąży skałę, długie i wytrwałe działania przynoszą oczekiwane wyniki. Jesteśmy w podróży, a woda jest najważniejsza.

Kuratorka wystawy: dr Natalia Nowacka

Andrzej Boryczko ur. 1954 r. myśleniczanin znany przede wszystkim jako pasjonat i znawca ziemi myślenickiej i jej historii, ale również księgowy i malarz. Człowiek o wielu pasjach: kolekcjoner wszystkiego, co łączy się z historią Myślenic i okolicą, podróżnik, pisze wiersze i artykuły prasowe, teksty związane z jego zamiłowaniami. Od dzieciństwa swój talent przejawiał także w malarstwie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach. Uprawia głównie malarstwo olejne i akrylowe, ale również rysunek, grafikę, akwarelę, temperę, pastel oraz sporadycznie collage.

CIEMNIA

Pokaz fotografii uczestniczek warsztatów CIEMNIA prowadzonych przez Karinę Kiczek. Wyświetlone zostaną zdjęcia wybrane z wielu tematycznych sesji studyjnych i plenerowych, które powstały od października 2022 do kwietnia 2023. Autorkami są Martyna Rapacz, Zofia Brytańczyk, Ewa Kaczanowska, Izabela Ostój, Alicja Pietrzak.

NOC I MOC ANIOŁÓW JANA KOCZWARY

Wydarzenie towarzyszące Jana Koczwary: Dom pod Aniołami, ul. Piłsudskiego 20A, godz. 15:00-20:00. Ekspozycja plenerowa kolekcji anielskiej autora, ekspozycja z cyklu KOLEKCJE MAŁE I DUŻE wydanie 130. W razie deszczowej aury wydarzenie zostanie odwołane.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.