Noc muzeów w MOKiS

Przeczytało: 180

22 maja od godziny 18.00 trwać będą w MOKiS obchody dorocznego święta wystawiennictwa i sztuki wizualnej, za sprawą kolejnej realizowanej przez instytucję Nocy Galerii w ramach Europejskiej Nocy Muzeów i Galerii 2021.

Przygotowane ekspozycje będą dostępne dla zwiedzających od 18.00 aż do 24.00, a wydarzenia połączą się z otwarciem ośrodka kultury i kina Muza po okresie czasowego zamknięcia w związku z pandemią. Szczegółowy plan zawiera promocję albumu rysunkowego „Jaki jest pies każdy widzi”, koncert muzyki filmowej, wernisaż wystawy grupy artystów młodego pokolenia IZOMER, a także ekspozycję kolekcji malarstwa i grafiki MOKiS. Wieczór zwieńczy bezpłatna projekcja filmu „Twój Vincent”.

18.00 – „Jaki jest pies każdy widzi” premiera albumu wielu autorów, którzy rysunkowo portretowali czworonogi na łamach powiatowego miesięcznika SEDNO, promocji wydawnictwa będzie towarzyszyła ekspozycja wystawy realizowanej w MOKiS w 2019 roku. 19.00 – „Posłuchaj kina” czyli koncert muzyki filmowej myślenickiego składu  QL Dixi Band (Dawid Kopp – piano, Zbigniew Morawski – klarnet, saksofon alt, Dariusz Stopa – trąbka, Piotr Gofroń – banjo, Mieczysław Starzec – kontrabas, Adam Nalepa – perkusja.

20.00 –IZOMER. Interdyscyplinarna wystawa: Deryniowski, Krzyszkowski, Nowak, Stec, Tokarz

21.00 – „Twój Vincent” (2017) projekcja pełnometrażowej animacji o życiu i twórczości Vincenta Van Gogha.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Ilość miejsc zgodna z reżimem sanitarnym obowiązującym w MOKiS.

IZOMER. Interdyscyplinarna wystawa: Deryniowski, Krzyszkowski, Nowak, Stec, Tokarz.

Grupa artystów najmłodszego pokolenia działająca w różnych mediach poszukująca własnych dróg ekspresji artystycznej. Prywatnie grupa znajomych. Artystycznie – dojrzałe postawy ścierające się realizacji projektów w różnych materiach twórczych. Wystawa jest pierwszą realizowaną wspólnie, mimo że każdy z twórców ma już na swoim koncie indywidualne osiągnięcia.

Uczestnicy:

Mateusz Deryniowski urodzony w 1995 roku, student V roku Malarstwa ASP w Krakowie. Związany z Pierwszą Pracownią Interdyscyplinarną prowadzoną przez prof. Zbigniewa Bajka oraz Piątą Pracownią Rysunku prowadzoną przez dr hab. Piotra Korzeniowskiego. Twórczość Mateuszka oparta jest o podejście do życia i sztuki autora. Humor, groteska, satyra, ironia łączona jest ze spontanicznością wyboru kadru, wywołaną przez bodziec wizualny oraz najważniejszą dla Mateusza, przyjemnością czerpaną z procesu twórczego.

Jędrzej Krzyszkowski, myśleniczanin rocznik 1997, student V roku malarstwa krakowskiej ASP. Związany z Pierwszą Pracownią Interdyscyplinarną prowadzoną przez prof. Zbigniewa Bajka oraz Pracownią Fotografii 1 prowadzoną przez prof. Agatę Pankiewicz. W swojej twórczości porusza tematykę związaną z przemijaniem. Fascynuje go motyw kształtowania się relacji. Tworzy głównie z fotografii, instalacji oraz działań z ciałem.

Kornelia Nowak urodzona w 1995 roku, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby. W 2020 roku uzyskała dyplom, w Pracowni Rzeźby ll, prowadzonej przez Panią Prof. Ewę Janus. Aneks do dyplomu w Pracowni Rysunku ll, pod kierunkiem Prof. Andrzeja Zwolaka. Zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, od małej formy po instalacje wieloelementowe. Fascynuje ją człowiek, jego zachowanie, osobowość. W rysunku uwielbia działać tuszem, operując wałkiem uzyskuje efekt nawarstwiania pasm. Uczestniczka wielu wystaw.