Noworoczny na stulecie

Przeczytało: 191

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice serdecznie zaprasza wszystkich sympatyków muzyki i orkiestr dętych na wyjątkowy koncert świąteczno – noworoczny. Koncert ten zorganizowany został w ramach obchodów 100lecia istnienia zespołu.
Dbając o promocję kultury dziedzictwa narodowego, pomimo pandemii koronawirusa i obostrzeń z nim związanych z jakim przyszło zmierzyć się wielu ludziom związanym z obszarem kultury, Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice – zaprasza na swój pierwszy koncert online, który zostanie wyemitowany na stronie: www.facebook.pl/orkiestramyslenice już w najbliższą środę 30 grudnia 2020 roku o godzinie: 20:00. Podczas koncertu usłyszymy znane i lubiane kolędy i pastorałki, a także utwory świąteczne znane na całym świeciem. in. Noel, czy muzykę z filmu Ekspres Polarny.
Rok dla muzyków zespołu stał pod znakiem zapytania, jednak Województwo Małopolskie – wsparło finansowo zespół dwukrotnie w ramach realizacji projektów: Mecenat Małopolski 2020 (w ramach którego zostanie wyemitowany powyższy koncert) oraz projekt Małopolskie Orkiestry Dęte 2020 (projekt: Warsztaty „Dęte Myślenice”) – w ramach którego zespół doskonalił swoje umiejętności podczas warsztatów online pod okiem instruktora.
Dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w tak trudnym czasie, zespół znacząco podniósł swoje kompetencje, nadal się rozwija i przede wszystkim promuje tak istotny obszar kultury, która jest naszym dziedzictwem narodowym– mówi dyrygent Wojciech Kwiatek
Myślenicka Orkiestra Dęta powstała w 1920 roku przy Towarzystwie Gimnastycznym Sokół i w tym roku obchodzi swoje 100 urodziny. Zespół liczył 35 muzyków, a pierwszym kierownikiem był Józef Kochan. Orkiestra uświetniała swoją grą najważniejsze uroczystości w mieście, zarówno państwowe jak i religijne. W czasach kiedy nie istniała telewizja, a odbiornik radiowy posiadało niewielu, była to rzadka okazja kiedy społeczność miasta mogła cieszyć się muzyką – która sprawiała, że ludność chociaż na chwilę zapominała o troskach- zwłaszcza w okresie wielkiego kryzysu. Kolejno zespół trafił pod skrzydła Powiatowego Zarządu Związków Zawodowych. W 1983 roku orkiestra borykała się z problemami finansowymi, co sprawiło, że zespół stanął na krawędzi likwidacji. Powołując się na tradycję, strażacy śródmiejscy zdecydowali się utrzymać orkiestrę za wszelką cenę. Aby ukonstytuować jej status, członków orkiestry uznano za pełnoprawnych członków OSP – Myślenice Śródmieście. W 2005 roku zostało założone Stowarzyszenie Muzyczne Fermata pod nazwą Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice, które do dziś sprawuje opiekę nad zespołem. Zespół dotychczas koncertował m.in. na krajowych i międzynarodowych festiwalach m.in. w: Rumunii, Bułgarii, Włoszech, Czarnogórze, Węgrzech, Francji czy Hiszpani. Obecnie zespół liczy 33 muzyków oraz 15 osób w grupie dziecięcej. Od stycznia 2020 roku funkcję Kapelmistrza Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice pełni Wojciech Kwiatek.
Foto: Turczyk