poniedziałek, 22 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Od lipca nowe taryfy za wodę i ścieki w gminie Myślenice

Już w lipcu wejdzie w życie nowa taryfa za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków. Dla mieszkańca gminy Myślenice będzie to oznaczało ze cena, którą dotychczas płacił za wodę i ścieki będzie inna niż dotychczas… nieco wyższa.

I tak za metr sześcienny wody zapłacimy o 0,38 zł więcej, a za metr sześcienny ścieków o 0,18 zł więcej, opłata abonamentowa za wodę pozostanie na tym samym poziomie za zaś ścieki zapłacimy o 0,11 zł mniejsza.

Jak to relatywnie wpłynie na budżet rodziny, przy założeniu ze każda osoba zużywa średnio 3 metry sześcienne wody na miesiąc? Dwuosobowa rodzina miesięcznie za wodę i ścieki zapłaci o 3,40 zł więcej natomiast rodzina 4 osobowa o 6,84 zł więcej.

Mówi Katarzyna Burda, prezes myślenickich MZWiK. – Przy przygotowaniu taryf przyświecały nam dwa podstawowe cele, po pierwsze zapewnić pokrycie dla wszystkich niezbędnych wydatków jakie spółka musi ponieść, aby móc dostarczyć mieszkańcom gminy wodę dobrej jakości zachowując również ciągłość jej dostawy, po drugie w jak największym stopniu zamortyzować podwyżki cen z jakimi nasza Spółka boryka się już od dwóch lat. Dla przykładu za energię elektryczną w tym roku będziemy musieliśmy zapłacić o 1,5 mln więcej niż w zeszłym roku, równie dotkliwe są dla nas rosnące ceny paliwa, a także innych materiałów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. Dziś możemy powiedzieć że cel ten udało się osiągnąć i uniknęliśmy dużych podwyżek cen. Było to możliwe dzięki długofalowym działaniom jakie zostały w Spółce podjęte na przestrzeni ostatnich kilku lat. Takich jak ograniczenie strat wody, działania modernizacyjne i remontowe, które w dużej mierze wykonujemy siłami własnymi, zmiany w zarządzaniu spółką, a także licznym działaniom które wykonaliśmy wspólnie z burmistrzem Myślenic, aby wyprowadzić Spółkę z problemów finansowych w jakich ją zastaliśmy. Potwierdzeniem moich słów są konkretne dane, z których wyraźnie widać że cena za wodę w naszej miejscowości jest jedną z najniższych w regionie, a cena za ścieki plasuje się na poziomie poniżej średniej. Potwierdzeniem jest również fakt ze regulator czyli Wody Polskie ocenił nasz wniosek niemal bez uwag potwierdzając tym samym, że cena jaka wyszła z kalkulacji jest adekwatna i zabezpiecza interes obu stron: Spółkę i mieszkańców naszej gminy.

Taryfa jest zatwierdzona na kolejne 3 lata i przewiduje, iż cena zostanie utrzymana na bardzo zbliżonym poziomie. Nie możemy jednak zapewnić dzisiaj, że ten poziom cen uda się utrzymać, dużo zależy od tego co dalej będzie się działo z ceną energii elektrycznej, inflacją i ogólną sytuacją gospodarczą w kraju. Niestety już dziś docierają do nas sygnały że ceny energii nadal idą w górę. W taki wypadku będziemy zmuszani reagować i występować do Wód Polskich o skrócenie nowej taryfy. Przy tak niestabilnej i zmiennej sytuacji rynkowej prognozowanie cen na 3 lata wydaje się być niemal niemożliwe.

Aktualne ceny (dotyczą gospodarstw domowych): cena z 1 metr sześć. wody obowiązująca dotychczas (brutto) to 3,99 zł, nowa cena to 4,37 zł

abonament pozostaje na dotychczasowym poziomie 17,82 zł

cena za odprowadzenie 1 metra sześć. ścieków to dotychczas 9,40 zł, nowa cena to 9,58 zł

abonament będzie mniejszy od dotychczasowego o 11 gr i wyniesie 47,81 zł

foto:mh

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.