wtorek, 21 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Orkiestra z Myślenic zagra w Nowym Jorku!

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice już niejednokrotnie brała udział w wyjątkowych wydarzeniach w kraju i za granicą, prezentując dorobek artystyczny a także reprezentując Polskę podczas wielu festiwali. Dotychczas występowała m.in.: we Francji, Włoszech, Rumunii, Węgrzech, Bułgarii, Chorwacji i Hiszpanii. Teraz zagra w USA podczas Parady Generała Pułaskiego.
– To dla nas ogromne wyróżnienie, że właśnie nasza orkiestra będzie reprezentowała Polskę na tym wydarzeniu. Nie ukrywam, że jest to również spełnienie muzycznych marzeń naszych muzyków. Dwa lata temu orkiestra obchodziła swoje 100 lecie, przez pandemię covid-19 nasze obchody zostały mocno zredukowane. Pomyślałem wtedy, że nasza orkiestra zasługuje na coś wyjątkowego. Idealna okazja nadarzyła się po uzyskaniu zaproszenia od Polonii Amerykańskiej i Komitetu Organizacyjnego Parady. Mój pomysł spotkał się z akceptacją władz gminy Myślenice i tym samym rozpoczynamy wielkie przygotowania do podróży, do USA – podkreśla Artur Góralik prezes ORMiG Myślenice.
W tym roku zespół poprowadzi 85 Paradę Generała Pułaskiego na Manhattanie w Nowym Jorku. Ta odbywa się od 1937 roku i jest jedną z najstarszych Parad etnicznych odbywających się w Ameryce. Biorą w niej udział tysiące Amerykanów polskiego pochodzenia m.in. z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut i okolic, którzy z dumą eksponują swoje polskie pochodzenie i przywiązanie do polskich tradycji. W tym roku Parada Generała Pułaskiego odbędzie się w niedzielę 2 października 2022 r. i jak zawsze przejdzie 5 Aleją na Manhattanie. W paradzie wystąpi m. in. zespół Golec uOrkiestra, który niedawno wystąpił z okazji 680lecia lokacji Myślenic.
– Podczas występów w Nowym Jorku zespół zaprezentuje zarówno polskie marsze jak i utwory patriotyczne. W niedzielę rano 2 października, będziemy uczestniczyć w uroczystej mszy św. w Katedrze św. Patryka i po niej na życzenie organizatorów poprowadzimy tą wspaniałą Paradę (każdego roku bierze w niej udział ponad 200 tys. osób). Zatrzymamy się przy trybunie honorowej, odegramy hymny Polski i Stanów Zjednoczonych. Niewykluczone, że będziemy mogli zagrać także koncert dla Amerykańskiej Polonii i wtedy na pewno nie zabraknie utworu Franka Sinatry „New York” – dodaje Wojciech Kwiatek dyrygent OMRiG Myślenice.

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.