informacja prasowa UMiG Myślenice
W poniedziałek 30 grudnia odbyło się ostatnie w starym roku posiedzenie Rady Miejskiej w Myślenicach, podczas którego Radni pochylili się nad sprawami dotyczącymi przyszłości Gminy Myślenice. Wśród omawianych tematów znalazły się zmiany w Uchwale Budżetowej na rok 2024 i Wieloletniej Prognozie Finansowej, decyzje dotyczące Programu „Czyste Powietrze”, publicznego transportu zbiorowego, a także udzielenia wsparcia finansowego dla Powiatu Myślenickiego na dyżury nocne aptek.
Sprawozdanie zdominowane przez opóźnione inwestycje na Zakopiance Podczas sprawozdania międzysesyjnego burmistrz Jarosław Szlachetka poinformował m.in. zrealizowanych gminnych inwestycjach oraz o zakończeniu prac projektowych dla zadania pn. „Budowa węzła drogowego w miejscowości Jawornik w ciągu DK7”. Burmistrz odniósł się do aktualnej sytuacji związanej z tą inwestycją wyrażając swoje rozczarowanie związane z obserwacją pogorszenia atmosfery współpracy między Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad z naszym samorządem gminny Myślenice, które nastąpiło od momentu objęcia stanowiska dyrektora krakowskiego oddziału przez pana Macieja Ostrowskiego.
– Mimo wcześniejszych deklaracji o przyspieszeniu prac nad kluczowymi inwestycjami drogowymi w naszym regionie, w tym węzła drogowego w Jaworniku, dostrzegamy brak dobrej woli i konkretnych działań ze strony GDDKiA i pana dyrektora Ostrowskiego – skomentował burmistrz Jarosław Szlachetka
Burmistrz mówił m.in. o tym, że szczególnie niepokojąco zapowiada się znaczne opóźnienie w realizacji budowy węzła w Jaworniku, który jest kluczowy dla bezpieczeństwa mieszkańców i dalszego rozwoju gospodarczego naszej gminy. Mimo że program inwestycyjny został podpisany jeszcze w 2020 roku przez ministra Andrzeja Adamczyka, a decyzja środowiskowa wydana przez UMiG Myślenice w listopadzie 2023, do tej pory GDDKiA nie złożyła wniosku o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) jak to zakładał dotychczasowy harmonogram. Za to z zapowiedzi inwestora wynika, że wniosek o wydanie ZRID-u zarządca drogi krajowej planuje złożyć do Wojewody Małopolskiego dopiero w I kwartale 2025 roku, a rozpoczęcie prac budowlanych przewidywane jest aż na koniec 2026 i które mają potrwać do 2028 roku. W pierwotnym harmonogramie budowy węzła drogowego w Jaworniku GDDKiA zakładała rozpoczęcie procesu budowlanego w 2025 roku, a zakończenie w 2026 roku. Radna Krystyna Szczotkowska pytała o opóźnienie rozpoczęcia realizacji tej inwestycji, a radny Andrzej Grzybek oraz Czesław Wierzba dopytywali także o sprawy m.in. budowy dróg zbiorczych wzdłuż zakopianki oraz na jakim etapie jest przygotowań koncepcji rozwiązań bezkolizyjnych skrzyżowań w Głogoczowie. Obecny jednak na sali radny Maciej Ostrowski będący jednocześnie dyrektorem GDDKiA nie odniósł się do tych kwestii.
Zmiany w uchwale budżetowej
Podczas sesji Radni zdecydowali o wprowadzeniu zmian w Uchwale Budżetowej na rok 2024 oraz uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Myślenice. Podjęte uchwały w tym zakresie wynikały przede wszystkim z konieczności uporządkowania zarówno wydatków, jak i dochodów w związku z kończącym się rokiem budżetowym oraz przesunięciem części z nich – zwłaszcza w zakresie wydatków inwestycyjnych, do realizacji na rok 2025. Do wieloletniej prognozy, oprócz zadań kontynuowanych, wprowadzono również kilka nowych przedsięwzięć związanych z pozyskanym dofinansowaniem, w tym projekt „Cyberbezpieczny samorząd w Gminie Myślenice”, „Premia społeczna – realizacja usług pielęgniarskich w Gminie Myślenice” czy „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury edukacyjnej i sportowej na terenie Gminy Myślenice”.
Stanowisko w sprawie Programu „Czyste Powietrze”
Rada Miejska zajęła również stanowisko w sprawie wstrzymania naboru wniosków w ramach Programu „Czyste Powietrze”, ogłoszonego przez rząd. Program ten oferował wsparcie finansowe mieszkańców w zakresie wymiany pieców grzewczych i modernizacji systemów ogrzewania w celu poprawy jakości powietrza. Udzielane dofinansowanie byłoby szczególnie ważne teraz, kiedy to nastał pierwszy sezon grzewczy po wprowadzeniu zakazu użytkowania kotłów bezklasowych i poniżej 3 klasy na terenie Małopolski.
Radni postanowili wystosować apel o natychmiastowe wznowienie oraz usprawnienie naboru wniosków. Zgodnie z informacjami zawartymi w podjętej uchwale, Rada Miejska w Myślenicach wyraziła swoje zaniepokojenie i oburzenie wynikające z zawieszenia prowadzenia wspomnianego programu, zaznaczając negatywny wpływ tej decyzji na działania podejmowane przez gminę Myślenice w zakresie walki o zdrowsze powietrze.
– Nie możemy sobie pozwolić na przerwę w walce ze smogiem. Każdy dzień zwłoki to krok wstecz w naszych wysiłkach na rzecz czystego powietrza i lepszej jakości życia w Myślenicach oraz w całej gminie – przekonywał burmistrz Jarosław Szlachetka, dodając – Najbardziej obawiamy się zmian, które będą dotyczyć zmniejszenia prefinansowania w grupie najuboższych beneficjentów z 50% do 20%. Zdecydowana większość ubogich osób nie będzie w stanie działać, nie będą bowiem dysponowali wystarczającą pulą środków własnych. Bez skutecznie działającego prefinansowania nie ma walki z ubóstwem energetycznym.
Gmina Myślenice od ponad 4 lat wspiera mieszkańców w tego typu inwestycjach. W 2019 roku w UMiG Myślenice zostało powołane biuro do obsługi programu „Czyste Powietrze” w którym zostali zatrudnieni ekodoradcy. Do tej pory w ramach programu „Czyste Powietrze” w Gminie Myślenice złożono 1940 wniosków, z czego mieszkańcom wypłacono do tej pory 22 436 653 zł. Ponadto, w ramach czterech edycji Myślenickiego Programu Wymiany Pieców, władze samorządowe gminy wsparły wymianę 590 sztuk kopciuchów, a na ten cel z gminnego budżetu przeznaczono 3 876 576,61 zł. Gmina Myślenice w przeciągu ostatnich pięciu lat była rok do roku nagradzana za działania ekologiczne w konkursach organizowanych przez WFOŚiGW w Krakowie.
Ostatecznie projekt uchwały poparło 16 radnych, 1 wstrzymał się, a 3 nie oddało głosu.
Foto: archiwum gminne