sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Pałuby Pietruszki w MOKiS

Wernisaż raciechowickiego rzeźbiarza Stanisława Pietruszki miał miejsce w MOKiS. Połączony został z kolędowaniem kapeli Zespołu Regionalnego „Kliszczacy” z Tokarni.

Rzeźby Stanisława Pietruszki są bardzo charakterystyczne. Sam autor nazywa je pałubami. Wykonane są zazwyczaj w jednym pniu i pokolorowane farbami akrylowymi. Pietruszka urodził się w … Gdańsku i tam wychowywał. W wieku 23 lat powrócił do korzeni swoich przodków i osiadł w Gruszowie (gmina Raciechowice). Tu mieszka i tworzy do dzisiaj. Swoje rzeźby artysta prezentował już m.in. w: Krakowie, Godowie, Warszawie, rzeźby Pietruszki znajdują się także w kolekcjach prywatnych poza granicami naszego kraju, w: Niemczech, Szwecji i Słowacji. Przed sześciu laty Pietruszka został laureatem nagrody Starosty Powiatu Myślenickiego, którą uhonorowano go za wkład w kulturę naszego regionu.

Wernisażowi wystawy Stanisława Pietruszki towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu kapeli kliszczackiej z Tokarni, której przewodził myślenicki skrzypek i muzyk Tomasz Pawlak, grający nomen omen na … basie.

Na zdjęciu: Stanisław Pietruszka podczas wernisażu w MOKiS na tle swoich rzeźb.

Foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.