czwartek, 18 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Pamiętają o Czarnej Niedzieli

W 79. rocznicę wydarzeń z 23 czerwca 1940 roku (tzw. Czarna Niedziela w Myślenicach) pod budynkiem KP Policji w Myślenicach, przy wmurowanej w ścianę tego budynku tablicy pamiątkowej dobyła się uroczystość upamiętniająca tamte dramatyczne chwile. Kwiaty pod zawierającą 35 nazwisk mieszkańców Myślenic zamordowanych przez niemieckiego okupanta 29 czerwca 1940 roku w forcie Krzesławice złożyli: członkowie rodzin pomordowanych, władze miasta, przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Myślenicach oraz przedstawiciel myślenickiej policji.
Przypomnijmy, że 22 czerwca Niemcy aresztowali 10 zakładników oraz 25 przypadkowych mieszkańców Myślenic w odwecie za prowokację, jaką był atak na myślenicką pocztę. 23 czerwca 1940 roku aresztowanych ustawiono pod ścianą poczty (dzisiejszy budynk policji), a następnie wywieziono do Krakowa do tamtejszego więzienia przy ulicy Montelupich. Kilka dni później rozstrzelano ich w forcie Krzesławice.
Grupka myśleniczan wciąż pamięta o tamtej tragedii i rok rocznie zbiera się pod tablicą pamiątkową. Tak było również w tym roku.
Foto: Maciej Hołuj

[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.