wtorek, 19 marcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Plener rzeźbiarski w stodole Andrzeja Słoniny

Andrzej Słonina, artysta rzeźbiarz z Bogdanówki, właściciel stu dwudziestoletniej stodoły („Ekomuzeum”) w imieniu Towarzystwa Miłośników Skomielnej Czarnej i Bogdanówki jest pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu pod nazwą: „Powiatowy plener rzeźby w drewnie dla twórców ludowych – Ginące rękodzieło”.
Już 9 lipca ośmiu artystów ludowych działających na terenie powiatu myślenickiego spotka się pod dachem „Ekomuzeum”, aby wykonać rzeźby na zadany temat. A tematem mają być figurki do szopki bożonarodzeniowej. Poza samym rzeźbieniem projekt przewiduje liczne spotkania, między innymi z etnografami i znawcami sztuki ludowej mające na celu promowanie gminy Tokarnia, na terenie której znajduje się wieś Bogdanówka, jako zagłębia rzeźbiarstwa ludowego.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 9 lipca z udziałem miejscowego rzeźbiarza Józefa Wrony. Planowana jest wycieczka na Urbanią Górę w Tokarni gdzie znajduje się wykonana przez wspomnianego rzeźbiarza „Kalwaria Tokarska”. Drugie spotkanie to wycieczka do pracowni rzeźbiarskiej Jana Ziędra w Chochołowie zaś trzecie to wystawa prac wykonanych w czasie pleneru w Galerii Promocyjnej w Skomielnej Czarnej. Wówczas odbędzie się podsumowanie i zakończenie pleneru połączone z wręczeniem dyplomów.
Celem pleneru jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców powiatu myślenickiego rzemiosłem tradycyjnym, rękodziełem ludowym, kulturą góralską. Dzięki takiemu wsparciu i prowadzeniu działań promocyjnych góralskie tradycyjne zawody i wykonywane wyroby sztuki ludowej mają szansę nie tylko na zachowanie, ale także na rozwój. – Zachęcamy do odwiedzania Ekomuzeum w czasie trwania pleneru, to dobra okazja aby zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy a nawet samemu spróbować rzeźbić. Można będzie także zamówić lub kupić rzeźby od twórców – mówi Andrzej Słonina.
Partnerzy: projektu: GOKiS w Tokarni, Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Patronat: Wójt Gminy Tokarnia – Marek Kluska, Starosta Myślenicki- Józef Tomal.

Plan pleneru: Dzień pierwszy: godz.8.00 śniadanie, 9.00-15.00 wykonywanie rzeźb (w trakcie przerwa na obiad), podczas spotkania będzie nagrywany film z wykonywania prac rzeźbiarskich, 14.00 obiad, 15.00-19.00 spotkanie z miejscowym rzeźbiarzem Józefem Wroną, wycieczka na Urbanią Górę „Kalwarię Tokarską”, 20.00 kolacja, po kolacji spotkanie integracyjne z etnografem.
Dzień drugi: godz.8.00 śniadanie, 9.00- 13.00 wycieczka do Galerii Sztuki Ludowej w Muzeum Niepodległości – Myślenice, lub do pracowni Jana Ziędra do Chochołowa, 14.00 obiad, 15.00-19.00 wykonywanie rzeźb (w czasie prac nagrywanie krótkiego filmu), 20.00 kolacja.
Dzień trzeci: godz. 8.00 śniadanie, godz. 9.00 -12.00 dokończenie prac rzeźbiarskich, 13.00 obiad, 15.00 wystawa wykonanych prac w czasie pleneru, podsumowanie, zakończenie i uroczyste wręczenie dyplomów oraz pokaz filmu podsumowującego prace twórców.
Na naszym zdjęciu Andrzej Słonina
foto: archiwum

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.