czwartek, 12 wrześniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Podsumowanie projektu „My – Myślenice w poszukiwaniu tożsamości kulturowej”

informacja prasowa ZPiT „Ziemia Myślenicka”
Myślenickie Towarzystwo Kultury i prowadzony przez nie Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” zakończyły właśnie projekt pt: „My – Myślenice w poszukiwaniu tożsamości kulturowej” realizowany wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Działanie to było formą rozszerzenia bazy kostiumowej zespołu o stroje ludowe charakterystyczne dla regionu myślenickiego, a co za tym idzie zaprezentowaniem kolejnej, artystycznej propozycji w szerokim repertuarze zespołu.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” otrzymało wsparcie finansowe w wysokości 59 000 zł na
zakup strojów ludowych Lachów od Myślenic oraz mieszczan myślenickich. Dotacja pochodziła z budżetu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska Edycja 2022. Działanie polegało na poszukiwaniu i odkrywaniu tożsamości lokalnej, upowszechnianiu wiedzy na temat społeczności ziemi myślenickiej oraz docelowo, poprzez prezentację programu artystycznego na udziale w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Polsce i na świecie. Głównym celem zadania był zakup strojów ludowych z terenu Myślenic oraz rozbudowa programu artystycznego o nową pozycję, która dla nas – myśleniczan – jest wyrażeniem własnej, odrębnej kultury, jakże ciekawej i niepowtarzalnej dzięki m.in. położeniu geograficznemu.
– Wartość całkowita realizowanego zadania wyniosła 69 480 zł – mówi Tomasz Pawlak prezes Myślenickiego Towarzystwa Kultury, dyrektor organizacyjny zespołu. Jubileusz 35-lecia ZPiT „Ziemia Myślenicka” oraz 680-lecie lokacji Myślenic to niepowtarzalna okazja oraz najlepszy moment na zaprezentowanie szerokiej publiczności dokonań zespołu na polu edukacji kulturowej oraz rekonstrukcji tradycji, zwyczajów, obrzędów itd.
Tradycja ludowa i kulturowa to coś co utrzymuje naród w jedności, coś co każdy obywatel powinien znać i czuć. Poznanie tradycyjnych strojów obrzędów oraz tańców i pieśni regionu myślenickiego to doskonały „klej” spajający lokalną solidarność i patriotyzm, a co za tym idzie utrzymujący tożsamość narodową – mówi Karolina Druzgała-Pawlak dyrektor artystyczna zespołu.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
foto: archiwum zespołu
[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.