wtorek, 21 majaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

RODZINNA KRONIKA – wystawa i rekonstrukcja

informacja prasowa Muzeum Niepodległości w Myślenicach

5 września 1939 roku Niemcy wkraczają do Myślenice. Dawne galicyjskie miasteczko zostaje włączone do Generalnego Gubernatorstwa, a dla mieszkańców rozpoczyna się niemal sześcioletni okres mroku i cierpienia. Wszędzie dookoła trwają wielkie bitwy, politycy i generałowie kreślą na mapach nowe fronty i granice, a w środku tego bezmiaru przemocy i cierpienia stoi zwykła rodzina, która stara się przeżyć i zachować swoje człowieczeństwo.

Muzeum Niepodległości w Myślenicach zaprasza do uczestnictwa w wyjątkowym projekcie, który będzie realizowany przez dwa najbliższe miesiące. Już 6.10.2023 r. o godzi. 17.00 w muzeum odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Rodzinna kronika. Codzienność małego miasta podczas II wojny światowej”. Wystawa opowiada o wojnie i okupacji widzianych oczyma przedstawicieli zwyczajnej Rodziny. Czym trapili się ojcowie, jakie zajęcia miały matki, jak ówczesne dzieci odnajdywały okruchy radości w tych ciężkich czasach i kogo opłakiwały babcie? Ich historie zostały wzbogacone o oryginalne relacje mieszkańców Myślenic z czasów wojny oraz o zdjęcia, grafiki, scenografię i eksponaty ilustrujące życie codzienne w okupowanym mieście.

Dzień później (7.10.2023, godz. 13.00-17.00) muzeum zaprasza na myślenicki Rynek na wydarzenie plenerowe „Za Niemca Dzień z życia miasta podczas II wojny światowej”. Cofniemy się wtedy o 80 lat (do 1943 r.) i z udziałem różnych grup rekonstrukcji historycznej oraz przy pomocy warsztatów i gry fabularnej pokażemy, jak wyglądała codzienność myśleniczan podczas okupacji niemieckiej. W programie między innymi pokaz historycznej mody (z lat 30. i 40.), wystawa zabytkowych rowerów, ekspozycja szpitala polowego, przejażdżki zabytkowym samochodem i koncert kapeli podwórkowej.

Projekt „Rodzinna kronika” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.