sobota, 20 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Rozbudowa szkoły absolutnie konieczna

Wyjątkowo Komisja Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu przy Radzie Powiatu Myślenickiego zebrała się w murach budynku ZST-E w Myślenicach. To największa szkoła ponadpodstawowa działająca na terenie powiatu.

Oprócz radnych i przewodniczącego komisji Jacka Pasiowca (Lubień) na sali obrad zasiedli: starosta myślenicki Józef Tomal, dyrektor ZST-E Marek Łatas oraz kierujący Wydziałem Edukacji Kultury i Sportu Jan Wójcik. Przedmiotem posiedzenia komisji była wizja rozbudowy szkoły w obliczu mającej ulec zwiększeniu liczby uczniów. Szkoła jest za ciasna o czym mówił i przekonywał radnych komisji dyrektor Łatas. W chwili obecnej w murach szkoły uczy się dokładnie 1246 uczniów w 43 oddziałach. Radnych interesowała głównie przyszłość szkoły, a ta związana jest z planowaną rozbudową. – Otrzymaliśmy zgodę na otwarcie osiemnastu nowych klas, musimy tę młodzież gdzieś pomieścić, bez rozbudowy szkoły nie będzie to możliwe – mówił Marek Łatas. Dyrektor wyjaśniał, że został zmuszony do zaadoptowania na sale lekcyjne sześciu pomieszczeń pełniących do tej pory zupełnie inne funkcje, w tym także szatnię (notabene odbywało się w niej spotkanie komisji). W nowym roku szkolnym szkoła liczyć będzie około 1500 uczniów. Jest to związane z podwójnym rocznikiem ubiegających się o miejsca w szkołach ponadpodstawowych uczniów.

Kosztorys rozbudowy szkoły to kwota 11 milionów 161 tysięcy 710 złotych. Budynek liczyć ma 21 nowych sal lekcyjnych. Całość to 2564 metry kwadratowe powierzchni użytkowej. Obecny na sali starosta wyraził determinację kierowanego przez siebie urzędu w dążeniu do rozbudowy szkoły podkreślając jednocześnie, że powiatu nie będzie w stanie udźwignąć sam na swoich barkach tak olbrzymiego ciężaru finansowego. – Liczymy na rezerwy z budżetu państwa, dofinansowanie musi być co najmniej dwuletnie, budynek ma szanse powstać w przeciągu półtora roku, to prognozy optymistyczne – mówił Józef Tomal.

W chwili obecnej projekt rozbudowy został odebrany, szkoła złożyła stosowne dokumenty na wydanie zezwolenia na budowę. – Podzielam opinię starosty, że bez środków zewnętrznych nie będziemy w stanie rozbudować szkoły, ale liczę na to, że je zdobędziemy – powiedział dyrektor Łatas. – Rozbudowa szkoły poprawi diametralnie komfort jej pracy, będziemy się uczyć maksymalnie do godziny 16, a nie jak dzisiaj do 19.20.

Na zdjęciu: Obrady Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu Myślenickiego.

Foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.