materiał promocyjny KPP w Myślenicach
Rozpoczęliśmy skoordynowane i stałe działania pn. „Zapobieganie oszustwom w powiecie myślenickim” mające na celu przeciwdziałanie oszustwom. Przestępcy nieustannie wymyślają coraz nowsze metody, by wyłudzić pieniądze lub dane, stąd też działania myślenickiej policji.
Jak będziemy działać?
Spotkania z seniorami
Policjanci będą uczestniczyć w spotkaniach z seniorami, ponieważ jak wynika ze statystyk, to oni najbardziej narażeni są na oszustwa. Policjanci przekażą seniorom niezbędną wiedzę, mającą na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób starszych oraz uświadomienie, jak nie stać się ofiarą przestępstw m.in. metodami „na wnuczka”, „policjanta CBŚ” czy „na wypadek”.
Współpraca z mediami
Aby dotrzeć do jak największej ilości osób, będziemy współpracować z lokalnymi mediami, gdzie pojawiać się będą ostrzeżenia i sposoby działania oszustów. Również na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zamieszczane będą spoty filmowe zawierające informacje o metodach działania oszustów oraz ostrzeżenia przed przestępstwami.
Współpraca z innymi organizacjami
Podjęcie współpracy z innymi organizacjami ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa obywateli. Współpraca z takimi organizacjami jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie skutkować podniesieniem poziomu świadomości społecznej w aspekcie pojawiających się zagrożeń ze świata przestępczego, poprzez prowadzenie wspólnych akcji informacyjno-edukacyjnych.
Profilaktyka w szkołach
Podczas spotkań profilaktycznych w placówkach oświatowych policjanci będą rozmawiać z uczniami, aby ostrzec ich przed oszustwami. Przestępcy polują nie tylko na osoby starsze. Coraz częściej ofiarami padają młodzi ludzie, którzy nabierają się np. na fałszywe inwestycje czy zostają oszukiwani na platformach zakupowych. Do nich będzie skierowana profilaktyka przedstawiająca m.in. jak rozpoznać próby phishingu i spoofingu. Uczniowie zdobytą wiedzą sami będą mogli edukować w domu swoich najbliższych.
Ogłoszenia w kościołach
Współpraca z parafiami powiatu myślenickiego, która pozwoli na podejmowanie wspólnych efektywniejszych działań zapobiegającym przestępstwom dokonywanym na osobach starszych. Policjanci rozdysponują wśród proboszczów plakaty informujące o oszustwach, a także ulotki edukacyjne, które po mszy parafianie mogliby zabierać do domów. Ponadto do każdej parafii trafiły już pisma i będą dostarczane ponownie z ostrzeżeniem, które będą odczytane podczas ogłoszeń parafialnych.
Ulotki informacyjne w miejscach publicznych
Aby dotrzeć do osób, które nie korzystają na co dzień z internetu, dzielnicowi dostarczą ulotki ostrzegające przed oszustami m.in. MOPSów, GOPSów, placówek medycznych i banków.
Informowanie w trakcie działań służbowych
Policjanci podczas działań służbowych w terenie, jak i Jednostce będą informować o sposobach zapobiegania oszustwom. Dziania te pozwolą na dotarcie z ostrzeżeniem do dużej liczby odbiorców
w każdym wieku, co w konsekwencji przedłoży się na większą świadomość obywateli. Metody oszustów ulegają ciągłej zmianie, stąd bezpośredni kontakt z policjantem pozwoli na bieżące informowanie o nowych metodach przestępców.
Przekaz przez dzielnicowych
Podczas spotkań z mieszkańcami, samorządem lokalnym oraz podczas realizacji ustaleń dziedzicowi będą edukować obywateli. Dzielnicowi będą rozmawiać o sposobie działania przestępców, wytłumaczą jak uchronić się przed takimi sytuacjami i co zrobić, jeśli już padną ofiarą oszustwa.
Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności!
Przypominamy, że ani policja, ani prokuratura, ani też banki nie żądają przekazywania pieniędzy i wykonywania przelewów. Policja apeluje, by nie podejmować żadnych pochopnych decyzji, zachować szczególną ostrożność. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnym ofertom, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo! Rozmawiajmy z rodziną, znajomymi, dzielnicowym. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić często oszczędności całego życia. Podkreślam, aby o wszystkich próbach oszustwa natychmiast poinformować Policję.