sobota, 13 lipcaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Ścieżka edukacyjna na Uklejnie otwarta

Ścieżkę „Zostań pomocnikiem leśnika” otwarto oficjalnie u stóp Uklejny. Jest to projekt wymyślony i realizowany przez dyrekcję Lasów Państwowych. Na terenie gminy Myślenice z ramienia tej ostatniej instytucji fizycznie realizuje go Nadleśnictwo Myślenice. Stąd podczas otwarcia ścieżki obecność nadleśniczego myślenickiego Tomasza Bartko, leśniczego Wiktora Siłuszyka oraz przedstawicieli krakowskiego oddziału Lasów Państwowych.
W otwarciu prowadzącej drogą na Ukleinę ścieżki uczestniczyli także ci, do których w głównej mierze kierowany jest projekt – dzieci. Te pochodziły z SP w Lipniku. Przybyły wraz ze swoimi opiekunami, aby przetestować ścieżkę i wykonać zadania, które przewidziane zostały dla tych, którzy nią wędrują. Ścieżki powstały właśnie po to, aby uczyć najmłodszych obcowania z lasem, jego florą i fauną. Na podróżujących ścieżką czeka czternaście zadań. Między innymi takie jak: ułożenie z plątaniny sylab trzech zasad zachowania się w lesie, zaznaczenie na rysunku gdzie znajdują się napotkane urządzenia wodne, liczenie drzew, mierzenie ich obwodu, rozróżnianie drzew iglastych od liściastych itp. Każdy z uczestników wędrówki po ścieżce posiada specjalnie przygotowaną książeczkę, do której wpisuje wyniki przeprowadzonych zadań.
Podobne jak ta w Myślenicach ścieżki istnieją także w gminach: Niepołomice, Miechów i Krzeszowice. Za wykonanie zadań uczestnik będzie nagradzany certyfikatem Pomocnika leśnika. W otwarciu ścieżki uczestniczył także burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który wraz z gośćmi i towarzyszącymi im dziećmi dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi (na zdjęciu).
Foto: Maciej Hołuj

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.