poniedziałek, 22 kwietniaMyślenicki Miesięcznik Powiatowy
Shadow

Strażacy na dwóch frontach

informacja prasowa rzecznika PSP Myślenice
2 października 2022 roku strażacy – ratownicy rywalizowali w XIII Powiatowych Manewrach w Ratownictwie Medycznym jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu myślenickiego zorganizowanych na terenie miejscowości Trzebunia.

W manewrach udział wzięło 13 drużyn, reprezentowane były jednostki OSP z: Polanki, Tokarni, Myślenic – Śródmieścia, Biertowic, Głogoczowa, Tenczyna, Kornatki, Lubnia, Jawornika, Pcimia, Glichowa, Myślenic – Dolnego Przedmieścia oraz OSP GPR Myślenice.
Czteroosobowe drużyny zmierzyły się z 4 zadaniami z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zadania obejmowały sytuacje z którymi podczas swojej służby mogą się zmierzyć ratownicy. Pierwsze zadanie to wypadek pojazdu quad w wyniku którego poszkodowany został kierowca. Drugie zadanie obejmowało udzielenie pomocy rannemu traktorzyści, który został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Kolejne zadanie dotyczyło pomocy pilarzowi, który złamał nogę podczas prac w lesie. Ostatnie zdarzenie miało miejsce podczas grzybobrania i tutaj zawodniczy mieli do czynienia z NZK (nagłe zatrzymanie krążenia) u mężczyzny spacerującego w terenie leśnym.
Wszystkie działania prowadzone w czasie manewrów sprowadzały się do utrzymania funkcji życiowych, wykonaniu prawidłowej diagnostyki i zaopatrzeniu ran oraz przekazania poszkodowanego personelowi medycznemu. Manewry miały na celu doskonalenie umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przez strażaków.
Najlepiej z wszystkimi opisanymi wyżej założeniami poradziła sobie jednostka OSP Polanka, która uzyskała najlepszy wynik punktowy. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna OSP GPR Myślenice zaś na trzecim drużyna OSP Pcim.
*
W dniu 1 października 2022 roku reprezentacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach w składzie, st. kpt. Marek ŁABĘDŹ, mł. kpt. Szymon JOPEK, asp. Mariusz PUSTUŁA oraz mł. asp. Konrad KUCAŁA wzięła udział w IV Mistrzostwach Polski Strażaków w Biegu po Schodach „Wieżowiec 2022”. Myśleniccy strażacy wrócili do rodzinnego miasta z pucharami.
Zawody polegały na biegu dwuosobowych drużyn z Placu Defilad na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki w pełnym umundurowaniu, z maską oraz aparatem ochrony dróg oddechowych. Zawodnicy mieli do pokonania około 800 schodów z metą na wysokości 114 metrów na poziomie tarasu widokowego PKiN. Strażacy z tutejszej komendy rywalizowali wspólnie z innymi zawodnikami zajmując odpowiednio: 1 miejsce kategorii open i PSP – asp. Mariusz PUSTUŁA, mł. asp. Konrad KUCAŁA, 3 miejsce – st. kpt. Marek ŁABĘDŹ, mł. kpt. Szymon JOPEK.
W zawodach wzięły udział reprezentacje komend i szkół pożarniczych z całej Polski łącznie ok. 143 drużyn.
Foto: archiwum
[post_gallery]

Zaloguj się

Zarejestruj się

Reset hasła

Wpisz nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z odnośnikiem do ustawienia nowego hasła.